Petrol
97.92
-1.69%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.192
1.76%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  PKK'ya karşı Fransa ile anlaşma

  Fransa ile Türkiye arasında PKK'ya karşı işbirliğine gidildi.
  • 28.10.2011 - 11:50
  PKK'ya karşı Fransa ile anlaşma

  PKK ya karşı Fransa ile anlaşma #1

  Türkiye ve Fransa geçen hafta sessiz sedasız bir anlaşma imzaladılar. Anlaşma, Fransa İçişleri Bakanı Claude Geant'ın Ankara'ya yaptığı ziyaret sırasında imzalandı. Anlaşmanın içeriğinin çok kapsamlı olacağının ilk işareti Fransız Bakan'ın heyetinden geldi. Geant'ın başkanlığında Ankara'ya gelen heyette, Fransa iç güvenlik sisteminin en önemli üç kuruluşunun, jandarma, polis ve iç istihbarat örgütlerinin tümünün direktörleri yer aldı.

  ORTAK OPERASYONUN ÖNÜ AÇILDI

  Fransa son iki yıl içinde ülkesindeki PKK unsurlarına karşı pekçok operasyon düzenledi. Yaklaşık 40 kadar PKK'lı Fransa'daki Türk ve Kürtlerden haraç toplamaya çalışmaktan, düzeni bozmaktan tutuklandı. Şimdi Geant ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından imzalanan anlaşma ile, PKK'yla mücadelede "ortak operasyon yapmanın" da önü açıldı.

  ANLAŞMA SADECE TERÖR ÜZERİNE DEĞİL

  Anlaşma, sadece terör değil, terör bağlantılı ya da bağlantısız, tüm organize suçlarla mücadelede işbirliği öngörüyor. Bu çerçevede, anlaşma ile Fransa ile Türkiye arasında insan kaçakçılığından, uyuşturucu kaçakçılığına kadar her türlü suç konusunda da Fransız ve Türk güvenlik yetkilileri ortaklaşa operasyona girişebilecekler.

  BDP'YE ÇAĞRI YAPMIŞLARDI

  Fransa'nın PKK'ya yeni yaklaşımı konusundaki en belirgin çıkışlardan birini de, 24 askerin şehit olduğu son terör saldırısının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Juppe tarafından gelmişti. Fransız Bakan, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada sadece "terör örgütü" olarak nitelediği PKK'yı kınamakla kalmamış, BDP'ye de "PKK'yla aranıza mesafe koyun" çağrısı yapmıştı. Fransız Bakan açıklamasında, "Fransa, Kürt kökenli Türk vatandaşlarının seçilmiş temsilcilerine de PKK'lı teröristlerin şiddet eylemleri ile aralarına mesafe koymaya çağırmaktadır" demişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir