Petrol
84.3
1.74%
Euro
17.7593
0.14%
Dolar
18.531
0.30%
Altın
968.23
0.54%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.348
-0.05%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Polis biber gazına süt tavsiye ediyor

  Emniyet, biber gazına maruz kalan kişilere önemli bir “tüyo” verdi.
  • 28.05.2013 - 08:04
  Polis biber gazına süt tavsiye ediyor

  Polis biber gazına süt tavsiye ediyor #1

  Emniyet Genel Müdürlüğü, Çevik Kuvvet'in miting, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması gibi toplumsal olaylarda kullandığı organik gazlar konusunda bir rapor hazırladı. Buna göre, Çevik Kuvvet'in olaylarda 7 ayrı gaz kullandığı ortaya çıktı. Polisin aşırı gaz kullanması zaman zaman kamuoyunda tepki çekmişti.

  EGM raporunda, Çevik Kuvvet timlerinin müdahale ettikleri olaylarda; plastik gaz el bombası, condor gaz el bombası, hareketli CS plastik gaz el bombası, sis bombası, kapalı alan gaz el bombası, gaz el spreyi ilemodel5 gaz tüpü kullandığına dikkat çekildi.

  YÜKSEK DOZAJLI BOMBA

  Kullanılan biber gazlarının özellikleri ise şöyle açıklandı: Plastik Gaz El Bombası, yanma ve yayma metodunu kullanıyor. Bugün gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre; içerisindeki topak halinde bulunan göz yaşartıcı kimyasal maddeyi (CS) beyaz bir toz bulutu halinde dışarıya yayan, açık alanlarda kalabalık topluluklara karşı kullanılan yüksek dozajlı ve parça tesiri bulunmayan bir el bombası türü.

  GERİYE ATILMASI İMKÅNSIZ

  Condor Gaz El Bombası, en geç 25 saniyede içerisindeki bütün gazı yayıyor. Toplumsal olaylarda grubu dağıtmak amacıyla kullanılıyor. Hareketli CS Plastik Gaz El Bombası, göstericiler tarafından geri atılmaması için yaklaşık 10 metrelik alanda sürekli hareket ederek gaz yayma özelliğine sahip.

  KALABALIĞI DAĞITIYOR

  Model 5 Gaz Tüpü ise mesafesi daha yüksek olan ve kalabalık gruplarda daha etkili olan bir silah. Etkili mesafesi 15 metre olup rüzgârın da yardımıyla 69 metreye kadar yayılabiliyor.

  GÖZÜN YANARSA SÜT DÖK GEÇER

  Polis, gaz sıktığı eylemcilere hayati bir tüyo vermeyi ihmal etmedi. "Gazdan sonra yüzünüzü suyla yıkamak ve gözünüze limon sürmek yerine süt kullanın. Pipetle göze sıkılacak sütün yağı, gazın etkisini kısa sürede azaltır" tavsiyesinde bulunuldu. Genzi yakan gazın ise ayranla etkisinin düşürüleceği bildirildi.


  Görüş Bildir