Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
460.468
-6.28%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Polise rüşvet teklif eden yandı

  Trafik polisine ruhsat içinde parayla rüşvet teklif edene hapis cezası..
  • 27.04.2013 - 13:56
  Polise rüşvet teklif eden yandı

  Polise rüşvet teklif eden yandı #1

  Bursa'da trafik ekiplerine konulan kameralar sayesinde polislere rüşvet teklif eden 8 sürücü hakkında işlem yapıldı. Polis araçlarında bulunan 2 kamera bütün ses ve hareketleri kaydediyor ve mahkemede delil olarak kullanılabiliyor.

  RÜŞVETİN CEZASI AĞIR

  Kamu görevlisine rüşvet veren 4 yıldan 12 yıla kadar hapis talebiyle yargılanıyor. Kara yolunda 24 saat denetim yapan Bursa Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ekipleri, kural ihlali yapan sürücülerin yazılan cezayı itirazını önlemek için ekip otolarına kamera yerleştirdi. Sürekli kayıt yapan kameralar sayesinde polisle sürücü arasında artık "aramızda halledelim" lafları geçmeyecek ve polisin ceza yazmaması için rüşvet yollarından biri olan ruhsatın arasında para koyma devri sona erecek.

  KAMERAYA RAĞMEN TEKLİF EDEN VAR

  Polis araçlarının ön camında "Denetim ve kontroller esnasında kamera kayıt yapmaktadır" yazısı bulunmasına rağmen, şu ana kadar 8 sürücü hakkında polise rüşvet teklif etmekten işlem yapıldı.

  Polise rüşvet teklif eden yandı #2

  Kameraların 24 saat kayıt altında olduğunu, görüntülerin de 3 ay arşivde saklandığını belirten Bursa Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Erkalaycı, polislerin kamera kaydı sayesinde daha rahat çalıştıklarına dikkat çekti.

  'Konuyu aramızda çözelim" DEVRİ KAPANDI

  Araçların tamamında kamera olduğunu hatırlatan Erkalaycı, "Kameralar 10 metrekarelik alanda ses ve görüntü kaydı yapabiliyor ve gerektiğinde kayıtları inceleme fırsatı buluyoruz. Trafik ihlali yapan vatandaşların mahkemeye yaptığı itirazlara delil olarak kullanıyoruz. Birtakım yanlış davranışları belgeleyen bir sistem. Bu sayede polise 8 ayda rüşvet vermek isteyen 8 kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Sürücüler bundan sonra 'Abi bu konuyu aramızda çözelim' şeklinde yanlış davranışa girmesin. Zaten böyle bir çözüm yolu da yok" dedi.

  2013 yılında denetimlerin yüzde 50 arttığına dikkat çeken Bölge Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Umut Ceylan, denetimlerin daha da artacağını vurguladı. Denetimler esnasında araçta kamera olduğunu öğrenen bazı sürücüler ise, "Meşhur olduk" diyerek espri yaptı. Kameraların kayıt yaptıklarından haberi olmayan sürücüler, uygulamanın daha güvenli olduğunu ve sürücüyle polis arasında yaşanan ihtilafların çözümünün daha kolay olacağını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir