Euro
15.2989
0.18%
Dolar
13.5172
0.34%
Altın
796.86
0.41%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
474.133
-2.61%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Polisin tanıttığı yeni copun özellikleri

  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sipariş edilen katlanabilir 'portatif cop' İstanbul'da tanıtıldı.
  • 21.06.2012 - 09:31
  Polisin tanıttığı yeni copun özellikleri

  Polisin tanıttığı yeni copun özellikleri #1

  Yeni katlanabilir portatif copun sesi ve görüntüsüyle caydırıcı bir özelliğe sahip olduğunu söyleyen Taştekin, "Ses efekti ve görüntüsüyle saldırganı caydırıcı bir özelliğe sahip. Taşınabilir, kolay ulaşılabilir olması, sorun ortadan kalktıktan sonra kapatılmak suretiyle tahrik unsurunun önüne de geçiliyor" diye konuştu.

  "EĞİTİM ALANLAR KULLANACAK"

  Yeni coptan 6 bin adet alındığını söyleyen Taştekin, "25 eğitici var. Açılır copun uzmanlarımızın güvenliği için nasıl kullanılacağı konusunda eğitim veriyoruz" dedi.

  Yeni portatif copun mutlak suretle eğitimini alan personel tarafından kullanıcağının altını çizen Taştekin copun kullanılacağı birimler ve olayları da şöyle açıkladı:
  "Asayiş birimlerinde kullanılacak. Bunun eğitimini alan personelimiz kullanacak. Bireysel ve psikopati olayları kesici ve delici aletle, kendisine ve çevresine zarar veren saldırganların etkisiz hale getirilmesi için kullanılacak."

  Bir eğitici tarafından basın mensuplarına yeni copun kullanımıyla ilgili kısa süreli bir eğitim çalışması yapıldı. Eğiticinin karşısındaki hayali suçluya copunu çekerek "Lütfen fiilinize son veriniz" demesi, eğitim alan polis memurları tarafından tekrarlandı. Yeni copun açılır kapanır özelliği de eğitim sırasında görsel olarak yansıtıldı.

  PORTATİF COP'UN ÖZELLİKLERİ

  Kamuoyunda 'demir cop' olarak bilinen katlanabilir 'portatif cop'tan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nca deneme amacıyla ilk etapta 6 bin adet sipariş verildi. Portatif coplar, alüminyum ve çelikten üretiliyor. Katlandığında boyu 20 santimetre olan coplar, halen kullanılan 60-65 santimetre uzunluğundaki poliüretan copların aksine özel kılıfı sayesinde belde kolaylıkla taşınabiliyor. İç içe geçebilen 3 metal aksamdan oluşan yeni copların uzunluğu açıldığında yaklaşık 60 santimetreyi buluyor. Portatif cop AB ülkeleri ve ABD polisi tarafından yaygın olarak kullanılıyor.


  Görüş Bildir