Petrol
97.03
-1.14%
Euro
18.3997
-0.01%
Dolar
17.9624
0.17%
Altın
1.032
-0.64%
Borsa
2866
0.06%
Bitcoin
435.749
-2.72%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Polisler çocukları korurken şehit düştü

  Ölen üç çocuk, annelerini öldüren babalarının davasından dönüyordu, polisler de onları koruyordu..
  • 20.10.2011 - 11:33
  Polisler çocukları korurken şehit düştü

  Polisler çocukları korurken şehit düştü #1

  Bitlis'teki saldırıda amcalarıyla birlikte ölen üç çocuğun, annelerini öldüren babalarının davasından döndüğü, polis aracının da güvenlik için onlara eşlik ettiği ortaya çıktı..

  Taraf gazetesinden Adem Tayan, olay yerinden izlenimlerini aktardı..

  Büroda öğle saatleri. Yeniden görülmeye başlanan Şemdinli davasını gazetem adına takip etmekten yeni döndüm. Davayı izlerken polislerin fotoğraf çektirmemek için hırpaladığı gazetecilerden biri olduğum için biraz yorgunlukta var. Haberi bitirip bir yorgunluk çayı içmeye hazırlanırken İstanbul merkez büromuzdan telefon geliyor. "Bitlis'te polise yönelik mayınlı saldırı var. Ölü ve yaralılar olduğu söyleniyor. Derhal yola çıkın." Ne çay kalır gazeteci için ne yorgunluk böyle durumlarda.

  5'İ POLİS 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Makinemi, çantamı kapıp araç ayarlamak için dışarı çıkarken istanbul'dan son detayları alıyorum omuzumla kulağım arasında sıkıştırdığım telefonumla. Sonunda bir araç bulup yaklaşık 2 saat uzaklıktaki Bitlis'e doğru yola çıkıyoruz. Yanımda Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Sıtkı Yıldız var. Yolda bir İstanbul Taraf merkezle, bir yandan yerel basındaki arkadaşlarla konuşuyoruz. İstanbul neredeyse bölgedeki tüm muhabir arkadaşları da bu işe yönlendirdiği için bilgi akışı başlamış. Bitlis'teki belediye başkanları, kaymakamlar, muhtarlar da önemli bilgiler verebilir diye arıyoruz. Yola çıkalı bir saat oldu ama saldırının kaba hatları çıktı ortaya. Polislerin içinde bulunduğu zırhlı araç geçerken daha önce yola gömülen patlayıcı uzaktan kumandayla patlatılmış. Önce dört, yaralılardan birinin daha ölmesiyle beş polis şehit düşmüş.

  Acı bununla sınırlı değil. Polis aracının arkasındaki kamyonette patlama nedeniyle taklalar atmış. İçindekiler biri dört yaşındaki çocuk olmak üzere ölmüş. Dört ölü daha...

  AA MUHABİRİNİN EN ACI İSTİHBARATI

  Yoldayken AA muhabiri arkadaşımın telefonu çalıyor. Belli ki Bitlis'le ilgili yeni bilgi geldi. Ama telefonu dinledikçe Sıtkı'nın gözleri doluyor. Sesi, elleri titriyor. Kapattığında telefonu sormama fırsat bırakmadan, "Saldırıda ölen polislerden biri Kamran Ercan. Dayımın oğlu" diyor sessizce. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ne denir ki. Bir yakınını kaybetmek korkunç bir duygu olmalı. Sıtkı anlatıyor dayısının oğlunu. Polis okulunu bitirdikten sonra Norşin'e (Güroymak) atandığını söylüyor. Daha geçen hafta Van'da bir düğüne birlikte katılmışlar. Üç aylık evliymiş daha.

  Yol hemen asfaltlanmış, yok o korkunç manzara

  Yol artık iyice çekilmez hale geliyor. Tatvan yolundan Norşin'e sapıyoruz. İlginç bir durum, biz her yer polisler tarafından tutulmuştur diye düşünürken tek bir çevirme bile yok, araçlar vızır vızır geçip gidiyor. Patlamanın olduğu yere gidiyoruz kısa süre sonra. Yol kısa sürede onarılmış ve asfalt dökülmüş. Çok şaşırıyoruz gerçekten. Oradaki arkadaşların, bizden önce giden yerel muhabir arkadaşların çektiği fotoğraflar ve verdiği bilgilere göre yol tam 12 metre uzunluğunda yarılmış ve 2 metrelik çukur oluşmuş. Ama o izler yok artık. Biz her yerde güvenlik önlemi almış polis manzarası beklerken etrafta tek polis yok. Yoldan vızır vızır araçlar geçiyor. Bitlis'li bir arkadaş bizi patlamanın olduğu yere götürüyor. Patlama yaşandıktan hemen sonra yol onarılmış ve asfalt dökülmüş. Patlamanın etkisiyle yolda 12 metrelik alan çökmüş, 2 metrelik çukur oluşmuş ama hemen onarılmış. Yok o korkunç manzara.

  Yoksul evlerden yükselen Kürtçe ağıtlar

  Yoldan birkaç kare fotoğraf çektikten sonra Norşin'e doğru yol alıyoruz. Ölen sivillerin oturduğu Norşin'in o yoksul Kümbet Mahallesi'ne giriyoruz. Ölen siviller 30 yaşındaki Cahit Eraslan, 4 yaşındaki minik yeğeni Hiranur ile onun 23 yaşındaki ağabeyi 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Ferit Eraslan. Başsağlığı dileyip mahallede bilgi toplamaya çalışırken yeni çığlıklar, Kürtçe ağıtlar yükseliyor. Saldırıda yaralanan 10 yaşındaki Enis Eraslan da kurtarılamamış. Kümbet'ten çıkan dördüncü ölü bu. Eraslan ailesinin yakınlarıyla konuştukça inanılmaz bir trajedi çıkıyor ortaya.

  Polisler çocukları korumaya çalışıyordu

  Dokuz insanı ölüm yolunda birleştiren acı bir hikayeyi dinliyorum tüylerim diken diken olarak. Eraslan ailesinin reisi Resul Eraslan geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nın son günü 5 çocuğunun annesi eşini öldürüyor. Resul Eraslan cezaevine, anne mezara gidince geride kalan beş çocuğun bakımı ağırlıklı olarak amca Cahit Eraslan'a kalıyor. Patlamanın olduğu gün de baba Eraslan'ın duruşması var. Çocuklar da mahkemeye gidecek. Amca yeğenlerini de yanına alıp adliyeye gitmeye hazırlanırken olası bir kan davası yada töre saldırısına karşı olacak, savcılık ailenin polis koruması altında getirilmesine karar veriyor. İşte havaya uçan zırhlı araçtaki polisler bu çocukları mahkemeye kadar korumaya çalışıyor. Polisin zırhlı aracı önde, küçük Hiranur'unda içinde olduğu kamyonet arkada giderken o bomba patlıyor ve Norşin yolu büyüyemeyen çocukların ve o çocukları korumaya çalışan polislerin mezarı oluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir