Petrol
114.1
-0.04%
Euro
16.32
0.49%
Dolar
15.60
0.39%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
476.545
-3.25%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den birlik ve beraberlik çağrısı

  81 ilin müftüsüyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, "Şimdi 79 milyonun bir olma zamanı" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 20.07.2016 - 15:52
  Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den birlik ve beraberlik çağrısı

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez den birlik ve beraberlik çağrısı #1

  Ankara'da Başkanlık Konferans Salonu'nda 81 ilin müftüsüyle bir araya geldiği İl müftüleri olağanüstü istişare toplantısında, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez darbe girişimini değerlendirdi. Görmez, yaptığı konuşmasında birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak şunları söyledi:

  ''YÖNETİME EL KOYMA GİRİŞİMİ MİLLETİMİZİN CESARETİYLE BOŞA ÇIKARTILDI''

  "15 Temmuz'da TSK içine yuvalanmış bir grup cuntacı tarafından büyük bir suikast ile karşı karşıya kalmıştır. FETÖ/PDY yapılanması olarak adlandırılan isyancıların önce TSK komuta kademesini ele geçirme ardından seçilmiş cumhurbaşkanı ve hükümeti görevden uzaklaştırma milli iradenin temsil edildiği Parlamento'yu fes etme, emniyet güçlerini etkisiz hale getirme ve bunun sonucunda anayasal düzeni askıya alarak yönetime el koyma girişimi sayın Cumhurbaşkanı'nın, meşru idarenin TSK'nın, Özel Harekat Polisi ve emniyet güçlerinin siyaset kurumunun sağduyulu medyanın ve toplum temsilcilerinin direnişi ve çağrıları ile fakat asıl aziz milletimizin feraset, cesaret ve kararlılığı ile boşa çıkartılmıştır. Allah'a hamd olsun.

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez den birlik ve beraberlik çağrısı #2

  ''BU CUNTACILAR UZUN YILLAR BOYU İNANÇLI İNSANLARIN SAF DİNİ DUYGULARINI İSTİSMAR ETTİ''

  Milletimiz milli iradenin çiğnenmesine izin vermemiştir. Bu menfur saldırı karşısında bütün milletimiz birlikte hareket ederek bu hain kalkışmaya dur demiştir. Üzülerek ifade edelim ki; bu cuntacı kalkışmaya adını veren yapının uzun yıllar boyu inançlı samimi insanların saf dini duygularını istismar ederek zaman içerisinde dini motifli bir ihanet şebekesine dönüştüğü ve devleti ele geçirme hayalleri kurarak, hile, aldatma, ayartma, beyin yıkama, usulsüzlük yapma ve şantaj gibi türlü yollarla sivil ve askeri bürokrasiyi ele geçirmeye çalıştığı anlaşılmaktadır.

  ''CUNTACI DARBE GİRİŞİMİNİN GÜDÜMLÜ FETÖ/PDY MENSUPLARINCA GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ MİLLETİN HAKİM KANAATİ OLARAK TESCİLLENDİ''

  Kamu kurumlarındaki sinsi örgütlenmesinin bu kalkışma ile hangi boyutlara eriştiği, hangi stratejik noktalara kadar ulaştıkları açıkça görülmüştür. Masum insanların maneviyatını çalarak din duygularını istismar ederek muğlak ve demagojik söylemlerle, mistik hezeyanlarla aldattıkları masum insanları iradeleri ellerinden alınmış birer güdümlü unsura dönüştürmüşlerdir. Bu cuntacı darbe girişiminin güdümlü FETÖ/PDY mensuplarınca gerçekleştirildiği milletin hakim kanaati olarak tescillenmiştir. Çalışma ve eylemlerini dini bir görüntü altında gerçekleştirerek milletin inanç ve sadakatinden nemalanan bu örgütün bütün kirli hayalleri artık açığa çıkmıştır.

  ''MİLLETİ KARŞI KARŞIYA GETİRECEK HER TÜRLÜ TUTUM VE DAVRANIŞA FERASET VE BASİRETLE YAKLAŞILMALIDIR''

  İslam dünyasının muhtelif ülkelerinde bilhassa yakın geçmişte uygulanan, milleti birbirine düşürme, fitne ve fesat ortamı oluşturma, kaos yaratma ve çatışma zemini oluşturarak kamu düzenini bozma, siyasi istikrarsızlıklar çıkarma ve ülkeleri bölme girişimleri asla dikkatten uzak tutulmamalıdır. Yaşanan kargaşa ve güvensizlik ortamından yeni şiddet ve terör şebekelerinin üretilmesine asla izin verilmemelidir. Milleti karşı karşıya getirecek, inanç ve etnik gerilimleri tahrik ederek çatışmalara sebebiyet verecek her türlü tutum ve davranışlara karşı feraset ve basiretle yaklaşılmalıdır.

  ''ŞİMDİ, 79 MİLYONUN BİRBİRİNE KENETLENME ZAMANIDIR''

  Şimdi, inanış, düşünce ve yaklaşım farklılıklarını bir tarafa bırakarak 79 milyonun birbirine kenetlenme zamanıdır. Şimdi her bir vatandaşın, bizimle aynı mahalleyi, aynı şehri ve aynı vatanı paylaşan her bir memleket evladının canını kendi canımız gibi aziz, malını kendi malımız gibi değerli, inancını kendi inancımız gibi masun, ailesini kendi ailemiz gibi muhterem bilme vaktidir. Şimdi milletin hukukuna, milli iradeye, özgürlüklere, demokrasiye ve ülkemizin maddi ve manevi bütün kazanımlarına hep birlikte sahip çıkma zamanıdır. Şerefli milletimizin bekasına yönelmiş, hukukuna tecavüz etmiş bu ihanet hareketine karşı soylu direniş, aynı zamanda bir adalet ve merhamet direnişi olarak tarihe yazılmalıdır. Hep birlikte ırk, mezhep, meşrep, cinsiyet ya da politik mülahazalarla ülkemizi fitne ve fesada sürüklemek isteyenlere karşı tek yürek olmaya devam etmeliyiz. Her türlü gündelik siyasetin dışında kalarak, toplumsal varlığımızı, milli birliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi bütün menfaatlerin üstünde tutarak hareket eden Başkanlığımız 'milletin emrinde ve din-i mübin-i İslamın hizmetinde olmaya devam edecektir. Rabbimiz aziz milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın, vatanımızı ve milletimizi her türlü fitne ve fesattan muhafaza eylesin"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir