Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.333
1.93%
6ºC
İstanbul
Çok bulutlu 6 C

  Protestocu öğrencilere ilginç tepki

  “Devlet size akşam eğitim vermek zorunda değil. Biraz kafanızı çalıştırın”
  • 31.08.2012 - 18:26
  Protestocu öğrencilere ilginç tepki

  Protestocu öğrencilere ilginç tepki #1

  Denizli’de üniversitelerin ikinci öğretiminde harçların kaldırılmamasını protesto eden bir grubun yanına gelen bir kadın, “Devlet size akşam eğitim vermek zorunda değil. Biraz kafanızı çalıştırın” diyerek tepki gösterdi.

  Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ’ın açıkladığı, üniversitelerde birinci öğretim ve açık öğretimde okuyanlardan harç parası alınmayacağı ile ilgili açıklamasından sonra, ikinci öğretim öğrencileri bu karara tepki göstermişti. Denizli’de toplanan bir grup öğrenci de ikinci öğretimden harç parasının alınmaya devam etmesini protesto etti.

  DEVLET AKŞAM PARASIZ EĞİTİM VERMEK ZORUNDA DEĞİL

  Gitar ve darbuka çalarak Hababam Sınıfı’nda söylenen ‘Estarabim’ şarkısını esprili bir dille söyleyen öğrencilere bazı vatandaşlar da destek verdi. Şarkının söylendiği sırada grubun arasına giren bir kadın ise protestocu öğrencilere tepki gösterdi. Kadın, “Devlet size akşam parasız eğitim vermek zorunda değil. Hem düşük puan alıyorsunuz hem de para vermeden eğitim almak istiyorsunuz” dedi.

  ÖĞRENCİLER ŞARKIYA DEVAM ETTİ

  Bu sırada kadının yanına gelen bir öğrenci velisi de kadına tepki gösterdi. Öğrenci velisinin söylediklerini dinlemeyen kadın öğrencilere dönerek, “Yanlış yapıyorsunuz. Kafanızı çalıştırın. Öğrencisiniz, uyumayın” dedi. Bu sırada sivil polisler kadını eylem alanından uzaklaştırırken, öğrenciler de eylemlerine kaldıkları yerden şarkı söyleyerek devam etti. Grup adına konuşan Cem Dikmen, ikinci öğretimde de harçların kaldırılması gerektiğini belirterek, “Yapılan uygulamadaki haksızlıklar kaldırılmalıdır. Burada mağdur olan sadece ikinci öğretim öğrencileri değil tüm üniversite öğrencileridir. Harçlar sadece bir yıllık değil süresiz kaldırılmalı ve ikinci öğretim ayrımı gözetilmemelidir” diye konuştu. Öğrenciler daha sonra Candoğan Parkı’na kadar yürüyerek, burada ikinci öğretimde de harçların kaldırılması için imza kampanyası başlattı.


  Görüş Bildir