Putin dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim'ini ziyaret etti

Putin dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim'ini ziyaret etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ne tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Tatarların İslamiyet'i ilk kabul ettiği Bolgar şehrinde inşa edilen Akmescit ve İslam Müzesi'nde incelemelerde bulunan Putin, Guinnes rekorlar kitabına giren dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim'inin önünde fotoğraf çektirdi.

1,5 METRE ENİNDE, 2 METRE BOYUNDA

Bolgar şehrinde Tatarların 922 yılında İslamiyet'i kabulünün anısına hazırlanan Kur'an-ı Kerim özel müzede tutuluyor. Altın, gümüş, yakut ve değerli taşlarla süslü kabı olan Kur'an-ı Kerim 1,5 metre eninde ve 2 metre boyunda. Toplam 800 kilogram ağırlığı olan Kur'an-ı Kerim İskoçya'da üretilmiş ve Kasım ayında da Kul Şerif camiine getirilmişti.

Putin, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve Devlet Katibi (eski lider) Mintimer Şaymiyev'in eşliğiyle Bolgar şehrinin tarihi ve kültür tesislerini ziyaret etti. Bolgar şehri 10-11. yüzyıllarda ortaya çıkan Doğu Avrupa'nın ilk devletlerinden biri olan Volga (İtil) Bulgar devletinin başkenti. 922 yılında Bolgar şehri, Rusya toprakları içinde ilk kez gönüllü olarak İslam dinini kabul etmişti.

"PARA HER ZAMAN YETMEZ"

Putin'e tarihi Bolgar şehrinin restorasyonu için 3 yıl içinde 2,4 milyar ruble harcandığı anlatılırken, Tatar yetkililer "Bunun 2 milyar rublesini federal bütçe, geriye kalan 400 milyonu ise Tataristan Cumhuriyeti sağladı." dedi. Bunun üzerine Putin gülerek, "Para her zaman yetmez." esprisi yaptı.

Daha sonra Putin, Temmuz ayında suikast sonucunda öldürülen Tataristan Müslüman Dini İşler İdaresi Başkan Yardımcısı Valiulla Yakupov'un ailesine devlet madalyası verdi. Putin ayrıca söz konusu suikastta yaralanan Tataristan Müftüsü İldus Fayzov'a Dostluk madalyası sundu.

Devlet Başkanı törende yaptığı konuşmada, "Çok uluslu ve güçlü Rusya halkı yenilmez, çünkü milyonlarca insan hakkın ve adaletin tarafında. Üstelik insanlar hiç bir şeyden korkmuyor ve onları korkutamazsınız ve onlar barışın değerini biliyorlar. İnsanlarımız Rusya toplumunun etnik ve dini açıdan parçalanmasına, bu adımlarla Rusya'nın zayıflatılmasına ve ortak evimizin dağıtılmasına müsaade etmeyecek." dedi.

Putin, teröristlerin hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarını da söyledi.