Dolar
7.6646
0.514%
Euro
8.9098
0.0741%
Altın
1865.03
-0.1515%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
459.077
0.2445%
Bitcoin
82009.32
0.6925%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Putin - Erdoğan görüşmesinin detayları

  Putin: Libya'daki gibi oyuna gelmeyiz
  • 21.07.2012 - 16:10
  Putin - Erdoğan görüşmesinin detayları

  Putin - Erdoğan görüşmesinin detayları #1

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) BM Şartı'nın yedinci maddesini, "Suriye'ye yönelik dışarıdan askeri müdahaleye karşı oldukları" için veto ettiklerini söyledi.

  Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre; Kremlin Sarayı'nda 18 Temmuz'da yapılan görüşmede, Putin başkanlığındaki Rusya heyetinin Suriye ilgili değerlendirmeleri ana hatlarıyla şöyle oldu:

  ANNAN PLANI'NA DESTEK VERİYORUZ

  Bu rejim veya Beşşar Esad devam etsin diye katı bir tutum içinde değiliz. Ancak geçiş sürecinde muhalefetle, olaylara karışmamış mevcut rejimin temsilcileri eşit düzeyde temsil edilmeli. Biz Annan Planı'na açık destek veriyoruz ve bu planın işlemesini istiyoruz. Bizim bu görüşümüz Annan Planı'nın ilk iki maddesine uygundur.

  "REJİM DEĞİŞSİN DEVLET YIKILMASIN"

  Türk tarafı bunun üzerine, Ankara'nın Suriye ile ilgili değerlendirmesinin "Rejim değişsin ama devlet de yıkılsın anlayışı"nda olmadığını özellikle vurguladı. Türk heyeti, rejimle birlikte devleti yıkma yanlışının Irak'ta yapıldığını ve bunun acısının hala çekildiğini de belirtti.

  NEDEN VETO EDİYORUZ?

  Suriye'ye karşı ağır yaptırımların uygulanmasını istiyorsunuz. Bu yaptırımların ekonomik boyutta olacağını belirtiyorsunuz. Ancak BM yedinci madde dışarıdan askeri bir müdahaleyi de içeriyor. Sizin bu konudaki samimi açıklamalarınızı biliyoruz, ancak Libya'da diğer Batılı ülkelerin ne yaptığını gördük. Batı öylesine içini doldurdu ki, Libya'da askeri müdahaleyi yaptı. Açıkçası bu kez Libya'daki gibi bir oldu bitti oyununa gelmeyiz. BMGK'daki vetomuz özü itibariyle bundan kaynaklanmaktadır.

  BM'YE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

  Türk tarafı bunun üzerine, Suriye'deki olayların artık ülke içinde sınırlı olmadığını, bölgeyi ve bir süre sonra da dünyayı olumsuz etkileyeceğini belirterek, "BM'nin varlığı, dünyada barış ve istikrarı korumak için. Bu nedenle BMGK'ye önemli görev düşüyor" karşılığını verdi.

  İKİLİ İLİŞKİLERİ ETKİLEMEZ

  Suriye'deki geçiş sürecine ilişkin modelite konusunda farklı düşünebiliriz. Ancak bundan iki ülkenin diğer ekonomik ve ticari ilişkilerde ayrı düşeceği anlamını sakın çıkarmayın. İkili ilişkilerimiz en iyi şekilde devam etmeli ve edecektir de. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir