Euro
15.2807
0.25%
Dolar
13.5544
0.57%
Altın
803.6830
0.32%
Borsa
1970
1.27%
Bitcoin
520.245
4.32%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  PYD Ceylanpınar sınırında ÖSO'ya saldırdı

  Suriye'nin Resulyan ilçesinde PYD'li güçler Özgür Suriye Ordusu'na saldırdı..
  • 21.11.2012 - 17:00
  PYD Ceylanpınar sınırında ÖSO'ya saldırdı

  PYD Ceylanpınar sınırında ÖSO ya saldırdı #1

  Pazartesi günü muhalifler ile PYD güçleri arasında silahlı çatışmaların başladığı Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Resulayn ilçesinden yeniden silah sesleri gelmeye başladı. Saat 15.15'de başlayan ve halen devam eden silah sesleri Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açtı.

  SINIRDAN UZAK DURUN UYARISI

  Resulayn'ın Türkiye sınırına yakın noktalarındaki binaların çatılarında bulunan silahlı kişiler Ceylanpınar'dan net olarak görülürken, silahların ateşlenmeye başlanmasıyla birlikte güvenlik güçleri de alarma geçti. Ceylanpınar'da güvenlik önlemleri artırılırken, vatandaşlar sınır hattından uzak durmaları konusunda uyarılıyor.

  'IRAK ORDUSU PEŞMERGELERLE SAVAŞIYOR'

  IRAK Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği'nin internet sitesi, Irak ordusuna bağlı zırhlı birliğin Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içindeki bir köye girdiğini duyurdu. Haberde Irak Ordusu ile peşmerge komutanlarının gerginliğin bitirilmesi için görüşmelerinin sürdüğü belirtildi.

  PEŞMERGE GÜÇLERİ DE ALARMA GEÇTİ

  Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin resmi internet sitesinde yayınlanan habere göre bugün Irak Ordusu'na bağlı içinde tank, zırhlı araç ve 11 askeri aracın bulunduğu bir birlik, Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içinde bulunan Serha Köyü'ne girdi. Askeri kaynaklara dayandırılarak verilen haberde bu gelişme üzerine Peşmerge güçlerini alarma geçirdi. Kerkük tarafından Süleymaniye'ye doğru gelen Irak ordu güçlerinin daha fazla ilerlememesi için Süleymaniye'de bulunan Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı 16'ncı Tugayı olaya müdahale etti. Yerel kaynakların da doğruladığı öne sürülen olaydan sonra 16'ncı Tugay Komutanı General Sertip Bextiyar'ın, Irak ordusu ve Dicle Operasyon Gücü komutanlarıyla gerginliği bitirmek için bir araya geldiği belirtildi. Toplantıda Kürt tarafı Irak birliğinin daha fazla ilerlememesi istedi. General Bextiyar'ın Irak ordusunun kendilerinden habersiz bölgeye girmemesini ve hareket etmemesini kesin bir dille ilettiği belirtildi. Irak ordu güçleri ve bölgesel yönetim yetkilileri arasında görüşmelerin devam ettiği kaydedildi.


  Görüş Bildir