Petrol
76.92
1.01%
Euro
19.7355
0.24%
Dolar
18.6483
0.05%
Altın
1.076
0.40%
Borsa
4856
0.00%
Bitcoin
325.206
1.97%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Rasulayn çatışıyor Ceylanpınar tedirgin oluyor

  Rasulayn'da PYD ile El-Nusra gece boyu çatıştı. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki halk, evlerinden çıkamadı.
  • 09.09.2013 - 08:47
  Rasulayn çatışıyor Ceylanpınar tedirgin oluyor

  Rasulayn çatışıyor Ceylanpınar tedirgin oluyor #1

  Suriye'deki iç çatışmaların sesleri, Türkiye'de duyuluyor. PYD ile El Nusra'nın savaş içerisinde olmasından en çok etkilenenler, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki halk ve esnaf.

  Suriye'nin Haseki iline bağlı Rasulayn ilçesinde, PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri ile El Nusra cephesi güçleri gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde tedirginliğe neden olurken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı. Güvenlik güçleri ise, zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı. Son birkaç gündür sessizliğin hakim olduğu Rasulayn'daki çatışmalar havanın kararmasıyla başladı. Patlamalar ve ardından başlayan top atışlarıyla silah sesleri Ceylanpınar'da yankılanırken, halk sınır hattından uzaklaştırıldı. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine sınır hattında güvenlik önlemleri arttırıldı. Rasulayn'dan gelen top ve silah sesleri sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

  ÇATIŞMALAR NEDENİYLE ESNAF PERİŞAN HALDE

  Sınırın hemen öbür tarafında çatışmaların şiddetlenmesiyle tedirgin olan halk evlerinden çıkamadı. Esnaf da hemen akşamdan işyerlerini kapatmak durumunda kaldı. Çatışmalar nedeniyle perişan olduklarını söyleyenlerden esnaf Hakan Özkan, "Savaştan dolayı bütün esnafın hatta Ceylanpınar'da yaşayan herkesin canı tehlikede. Bu ne zamana kadar böyle sürecek. Devletimizin bu savaşa bir çözüm bulması gerekiyor bir an önce insanların sürekli dışarıda ölüm tehlikesiyle gezmesi ne kadar doğru?" dedi


  Görüş Bildir