Dolar
6.9745
-0.0401%
Euro
8.226
0.2547%
Altın
1973.85
-0.1123%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.718
-0.1589%
Bitcoin
78163.97
-0.9648%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Reha Muhtar 28 Şubat'a darbe diyemedi

  Reha Muhtar, konuk olduğu programda 28 Şubat'a bir türlü darbe diyemedi..
  • 26.01.2013 - 17:14
  Reha Muhtar 28 Şubat'a darbe diyemedi

  Reha Muhtar 28 Şubat'a darbe diyemedi #1

  Bir süredir ekranlarda görünmeyen tecrübeli gazeteci Reha Muhtar, Bugün TV'de yayınlanan Erkam Tufan ile Analiz programına konuk oldu. 28. Şubat'ın 16. yıl dönümünün konuşulduğu programda, döneme dair önemli açıklamalarda bulunan Muhtar, 28 Şubat'a bir türlü darbe diyemedi..

  İşte Reha Muhtar'ın açıklamalarından önemli başlıklar

  Reha Muhtar: Hükümetin nasıl düştüğüne şahit olmadım. Söylentiler vardı. Oraya kadarki kısmı yasal dayanağı milli güvenlik kurulu açısından var gibiydi

  80 darbesinin de yasal dayanağı vardı. İç hizmetler kanunu vardı. Yasal dayanağı olması darbelikten çıkarmıyor.
  Aslında bu yasal dayanakların kalkması gerek.

  28 Şubata bir türlü darbe diyemediniz. 28 şubat darbe midir değil midir?
  28 Şubatta hükümet düştü. Ben buna mahkeme karar vermeden bir şey söylemek istemem. 28 Şubatta sivil hükümet düştü. Ben hükümetin çok da istekli bir şekilde düşmediğinin farkındayım. Hiçbir hükümet istekli düşmez de. Ben orada çok zorlandıklarını fark ettim.

  REHA MUHTAR 28 ŞUBAT'A DARBE DİYEMEDİ

  Reha Muhtar 28 Şubat'a darbe diyemedi #2

  Reha Muhtar 28 Şubat darbe mi? Darbe tanımının içine girer mi girmez mi?Bunu söyleyenler post modern darbe diyorlar. Ben orada mahkemeyi beklemekten yanayım. Refah-Yol'un düşmesi konusunun incelenmesi araştırılması taraftarıyım. Bu konuda çok açık olmamamın nedeni entelektüel kaygılardan gelmiyor. Hukuki süreç var. Söylediğim sözlerle hukuki süreci etkilemek istemiyorum. Bu hukuki süreç bitsin o zaman daha açık şeyler söyleyeceğim.

  28 ŞUBAT DÖNEMİNDE ASKERDEN BASKI GÖRMEDİM

  Öyle bir hava vardı, fakat bana yansımadı, bilmiyorum ratingimden dolayı mı böyle oldu, deliliğimden mi bilmiyorum, ama bunu söylemek zorundayım bana dosya gelmedi. Ratinginizden dolayı bağımsız davranabiliyorsunuz, sizin patronunuz da size karşı bağımsız davranıyor.

  FETHULLAH GÜLEN KASETLERİNİ VE BİRAND-ÇANDIR ANDICINI YAYINLAMADIM

  Haber merkezine kaset geldi, o durum biraz farklı, şöyle bir şey düşündüm. Milletvekillerinin açıkta yaptığı konuşmalar kaset olarak dolaşıyordu, geldi diyorlardı ben bilmiyorum nereden geldiğini haber merkezine geliyordu. Eğer herkese yönelik konuşma yapmışsa onları yayınlıyordum. Fakat Fethullah Gülen'in kasetleri kapalı bir yerde, bir odadaydı. Montajlanmış olma ihtimali çok yüksekti. Açık konuşmalar yayınlanır mesela adam hac ile ilgili konuşma yapmış bir politikacı bundan rahatsız olmamış ki onu yayınlarsın. Öteki ise nasıl bir konuşma olduğunu bilmiyorsun onun özel bir sohbet olabilir, montajlanmış olabilir. İnsanlar özel sohbetlerinde çok şey söylerler sonra o suçta olabilir. Bu konuşma kamuya karşı olmuyorsa yayınlamanın gayri ahlaki olacağını düşündüm ve yayınlamadım.

  MUHTAR: GÜLEN KASEDİ VE ANDIÇLARI NEDEN YAYINLAMADIM

  Reha Muhtar 28 Şubat'a darbe diyemedi #3

  Sonrasında bir şey oldu ben ne olduğunun anlamamıştım gazetecilere bir teşekkür gönderilmişti bir tek bana gelmedi. Herkese geldi 28 Şubat'ın aktörleri falan değil herkese geldi, sadece bana gelmedi.

  Birand Andıcını da Cengiz Çandar'ınkini de yayınlamadım. Onu da şu yüzden yayınlamadım: şimdi bizim rahmetliyle aslında bir rekabetimiz vardı. Yakın dostluğumuz falan yoktu, Cengiz Çandar'la da çok yakın dost değilim, tersine mesleki rekabetimin olduğu kişiler. Elime Andıç geldiği zaman baktım, "PKK'dan para aldı diyorlar" Ben Mehmet Ali'yi tanıyorum rahmetliyi, Cengiz Çandar'ı da tanıyorum. Bu düzeydeki gazeteciler PKK'dan para almazlar. İşin bir raconu vardır siz beğenirsiniz beğenmezsiniz, seversiniz sevmezsiniz mesleki olarak eleştirirsiniz, ama bir terör örgütünden para almaz bu hissiyatınız vardır beri taraftan da bakıyorsunuz, Sakık'ın ifadesi var. Eklenmiş olabilir tabi orada kim eklemiş eklememiş bilmiyorsunuz o sırada. Sadece bir ifade görüyorsunuz onu da ben orada görmedim gazetelerden bahsediyorum zaten ilk gün öyle bir şey gelmedi bize. Gazetelerde yayınlamış biz yayınlayacak mıyız yayınlamayacak mıyız? Kendi kendime düşündüm bunları yapmaz dedim bu parayı alamaz. Ben Sakık yalan söylemiştir diyorum ve Sakık'ın yalan söylemesi üzerinden bunları ben yayınlamam dedim ve yayınlamadım. Bu benim vicdanımdır.

  Görüş Bildir