Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
412.500
1.46%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Reina da kaçak yapı avında yakalandı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bodrum'dan sonra İstanbul Boğazı'ndaki yapılanmayı da mercek altına aldı.
  • 02.11.2013 - 08:34
  Reina da kaçak yapı avında yakalandı

  Reina da kaçak yapı avında yakalandı #1

  İstanbul Boğazı'nda, Boğaziçi Ön Görünümü'ne aykırı yapılaşmaların tespiti için inceleme başlatan Bakanlık yetkilileri, Boğaz'daki yapıların imar planları kararlarına aykırı olup olmadığını araştırıyor. Bölgedeki yapıların inşaat alanları, yükseklikleri ile kullanım fonksiyonları da incelenecek. İstanbul Boğazı'ndaki kaçak yapıları tespit etmek için uydu görüntüleri üzerinden çalışma yürütülüyor.

  ESKİ FOTOĞRAFLARLA UYDU KARŞILAŞTIRILIYOR

  Yapıların, Kıyı Kanunu'na aykırı olup olmadıklarını belirlemek için eski fotoğraflarla uydu fotoğraflarını karşılaştıran uzmanlar, denizden de kıyıları dolaşarak detaylı araştırma yapıyor. Yetkililer, eski fotoğraflarla uydu fotoğraflarının uyuşmadığı noktaları işaretleyerek, Bakan Erdoğan Bayraktar'a sunmak üzere rapor hazırlıyor. Bakanlığın, Çanakkale şeridinde, Balıkesir'in Ayvalık sahillerinde ve Samsun'a kadar olan sahil şeridinde de incelemeleri sürüyor.

  REİNA DA DENETİME TAKILDI

  Boğaz'da devam eden incelemelerde sosyetik gece kulüpleri ve villalara yönelik incelemeler de titizlikle sürüyor. Sabah'tan Ahmet Topal'ın haberine göre Boğaz'da yapılan denetimler sırasında İstanbul Boğazı'ndaki popüler mekânlardan Reina'nın imar planında açık yüzme havuzu şeklinde yer aldığı tespit edildi. Mekânda kanuna aykırılık tespit edilirse yıkım kararı dahi gündeme gelebilir.

  Reina da kaçak yapı avında yakalandı #2

  Boğaziçi Öngörünüm Kanunu'na aykırı olduğu tespit edilen bu yapıların ya yıkılacağı ya da yüklü miktarda para cezasına çarptırılacağı öğrenildi. Kıyılardaki kaçak yapıları tespit eden Bakanlık, bundan sonra inşa edilecek yapıların imara aykırı olmasını engellemek için de önlemini aldı. İmar Kanunu Taslağı'na eklenen bir maddeyle, kıyıda ve sahil şeridinde yapılacak yapılara ait projenin yakın çevresini kapsayacak silueti önceden değerlendirilecek. Değerlendirme işlemini de illerde kurulacak 'Estetik Komisyonları' yapacak ve bu zorunlu olacak.

  YÜKSEK BİNALAR DA MERCEK ALTINDA

  Eğlence mekânları ve villaların yanı sıra Boğaz ön görünümündeki yüksek binalar da inceleme altında... Rezidans gibi yüksek binaların da kanuna uygun olup olmadığı incelenecek. Burada da 'Yükseklik' ve 'Fonksiyona uygunluk' kriterleri üzerinden değerlendirme yapılacak.

  SAVAŞ BODRUM'DA BAŞLAMIŞTI

  Başbakan Erdoğan, bu yaz tatil yaptığı Bodrum'da ani bir kararla Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı da yanına alarak kıyılardaki yapıları denetlemişti. Erdoğan'ın tebdili kıyafet ile gerçekleştirdiği baskının ardından Bakan Bayraktar da özel bir ekip kurarak harekete geçmişti. Ekip, Bodrum kıyılarında gerçekleştirdiği denetimlerde birçok yapının Kıyı Kenar Çizgisi'ni aşarak denizin dibine kadar geldiğini tespit etti. Tespit edilen yapıların yıkımı için yaz sezonunun bitmesi beklendi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir