Euro
15.4303
0.63%
Dolar
13.5390
0.76%
Altın
788.2390
0.27%
Borsa
2,071.10
-0.70%
Bitcoin
573.776
-1.40%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Reuters'tan Türkiye iddiası

  Reuters'in iddiası: "Türkiye, Suriye sınırına NATO'dan Patriot füzesi isteyecek"
  • 07.11.2012 - 13:13
  Reuters'tan Türkiye iddiası

  Reuters tan Türkiye iddiası #1

  Reuters Haber ajansı Türkiye'nin sınıra Patriot füzesi yerleştirmek için NATO'ya resmi başvuruda bulunacağını açıkladı. Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Ankara'nın füzelerin konuşlandırılması için kısa süre içinde NATO'ya resmi teklif sunacağını belirtti.

  Associated Press'e konuşan bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de sınıra Patriot füzesi yerleştirilmesi konusunun, Suriye'deki rejim güçlerinin muhalefet ve siviller üzerine gerçekleştirdiği saldırıları durdurmak için ele alınan senaryolardan biri olduğunu belirtti.

  OBAMA SEÇİLİNCE YENİDEN GÜNDEME ALDI

  Yetkili, söz konusu planının ABD'deki seçimler yüzünden askıya alındığını ancak Barack Obama'nın tekrar başkanlığa seçilmesinin ardından yeniden gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk yetkili, füzelerin sınıra yerleştirilmesi durumunda, bunun "NATO şemsiyesi" altında yapılacağını ifade etti.

  RASMUSSEN "DEĞERLENDİRMEK ZORUNDAYIZ" DEMİŞTİ

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün yaptığı açıklamada Türkiye-Suriye sınırına Patriot füze rampaları yerleştirilmesi konusunda Ankara'dan bir talep gelmesi halinde, ittifaka üye ülkelerin bunu değerlendirmek zorunda olduğunu söylemişti.


  Görüş Bildir