Euro
15.2866
0.29%
Dolar
13.5897
0.84%
Altın
794.9550
-0.77%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
512.250
2.07%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C
  Rojin: Bazen keşke Rojin olmasaydım diyorum - Video

  Rojin: Bazen keşke Rojin olmasaydım diyorum - Video

  Rojin'den canlı yayında Gaziantep saldırısına sert tepki...
  • 23.08.2012 - 18:38

  Rojin: Bazen keşke Rojin olmasaydım diyorum - Video #1

  "Bazen keşke Rojin olmasaydım diyorum. Hakikaten o kadar yorucu, ağır ve zor bir şey ki bu yükü kaldırmak. Sokakta, herhangi bir durum yaşandığında kafalar çevriliyor ve sen Rojinsin. Sanki o bombayı sen patlatmış, o silahı sen sıkmışsın."

  "AÇILIM KAÇILIM OLDU"

  A Haber'de Selin Ongun'un sunduğu Bi Sormak Lazım programına konuk olan Rojin, Kürt açılımı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rojin, "Açılım kaçılım oldu" dedi ve ekledi "Hep beraber işi kötü bir noktaya taşımak için uğraştık"

  İşte Rojin'in canlı yayındaki o açıklamaları

  "ARTIK SÖZÜN BİTTİĞİ NOKTADAYIZ"

  "Artık sözün bittiği bir noktadayız. Hiçbir şeyin söylenemeyeceği bir noktadayız. Oslo sürecini yaşamış bir ülkenin, Oslo sürecini yaşamış bir hareketin silahla çözüm olmayacağını anlaması gerekiyor. Bu dönem silah dönemi değil. Aklın zekânın, diplomasinin, siyasetin başka şeylerin zamanı.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  "BAZI ŞEYLERİ KALDIRAMIYORUM"

  Ben aylardır televizyon izlememe, gazete okumama kararı vermiştim. Bir yerlerde mutlaka karşına çıkıyor. Bu kendi kendime bir protesto şekliydi. Duymak, görmek istemiyorum. Başarabilsem keşke bunu. Gerçekten psikolojim alt üst oluyor. Bazı şeyleri kaldıramıyorum.

  "YURTTA SAVAŞ CİHANDA SAVAŞ DÖNEMİ YAŞIYORUZ"

  Ülkemiz bir ateş topunun içerisinde. Komşularla ilişkilere bakıyorsunuz. Yurtta sulh cihanda sulh değil, yurtta savaş cihanda savaş dönemi yaşıyorsunuz. Ben hep ağzımı tutuyorum, sus Rojin, sus Rojin, sus Rojin diyorum kendime ama geldiğiniz zaman da onun dışında bir şey konuşamıyorsunuz. Tarih size öyle bir şey yüklemiş ki.

  "BAZEN KEŞKE ROJİN OLMASAYDIM DİYORUM"

  Bazen keşke Rojin olmasaydım diyorum. Hakikaten o kadar yorucu, ağır ve zor bir şey ki bu yükü kaldırmak. Sokakta, herhangi bir durum yaşandığında kafalar çevriliyor ve sen Rojinsin. Sanki o bombayı sen patlatmış, o silahı sen sıkmışsın. Sanki... Çok ağır bir şey. Herkes kendi çerçevesinden, kendi dünyasından bakıyor. Bu çok ağır bir şey. İnsan kaldıramaz noktaya geliyor.

  "EMPATİ KONUSUNDA O KADAR KÖTÜYÜZ Kİ"

  Kimsenin çözmek istemediğini, kimsenin umurunda olmadığını düşünüyorum. Bugün konuşuyoruz. Yarın bu konu da kapanacak; hayatımıza devam edeceğiz. Ölen öldüğü ile kalacak. Artık barış demek bile istemiyorum. Çünkü kimsenin gerçek anlamda istemediğini düşünüyorum. (siyasileri kastederek) Hiç kimsenin istemediğini düşünüyorum. Hem siyasiler hem de diğerleri isteseydi bu iş çözülürdü. Dünyada insan canından kıymetli ne olabilir? Şu anda Antep'te hayatını kaybeden insanların acısı ne ile tanımlanabilir? Empati konusunda o kadar kötüyüz ki. Hayat devam ediyor. Kimsenin çözmek istediğini düşünmüyorum. Otuz yıldır çözülemez mi bu iş?

  "GERÇEKTEN KINIYORUM, YAZIKLAR OLSUN"

  Vicdan sadece bir kelime. Vicdanın anlamını, sevginin anlamını gerçekten derin olarak hissediyor, anlıyor, değerlendiriyor muyuz? Nedir? Orada o bombayı koyan insanlar, orada ölen o çocukların... Ben Kürtlerle, kendi halkımla ilgili sorumluluğumu, sonuna kadar en zor zamanlarda yerine getirmiş bir insanım, gerçekten kınıyorum. Yazıklar olsun.

  "AÇILIM KAÇILIM OLDU"

  Ben Türkiye'de duruş olarak Sezen Aksu'nun çok emeği olduğuna inanıyorum. Erdal Eren'e şarkı sözü yazmaktan, Cumartesi annelerine...Her zaman sağlıklı bir yerde durmak isteyen, üstelik bu kadar popüler bir iş yaparken...Her şeyi karşısına alarak yapmak büyük bir yürek istiyor. Özellikle Sezen Aksu'un bu konudaki hakkını vermek bana düşmez ama, Hepimiz vermek durumundayız.

  Tespit anlamında ise; açılım kaçılım oldu. Orada da becerilemeyen şeyler oldu. (Kürt siyasetinin de katkısıyla) Hep beraber işi kötü bir noktaya taşımak için uğraştık."


  Görüş Bildir