Romanlar Başbakan'a teşekkür etti

Romanlar Başbakan'a teşekkür etti

Başbakan Erdoğan'ın Roman Dil ve Kültür Ensitüsü kurulmasına yönelik açıklamalarını olumlu bulduklarını ifade eden Romanlar, kültürlerinin yaşatılmasının kendilerini mutlu edeceğini ancak öncelikli sorunlarının ekonomik olduğunu ifade etti.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Açıklamaları dinleyen Romanlardan Alpay Öz, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını heyecanla izlediklerini söyledi.

Enstitü ile Roman kültürüyle ilgili önemli çalışmalar yapılacağına inandığını dile getiren Öz, Roman nüfusunun büyük çoğunluğunun işsizlik sorunu olduğuna değindi.

Romanların ekonomik yönden desteklenmesi gerektiğini ifade eden Öz, şöyle konuştu:

İŞ BAŞVURUSUNDA AYRIMCILIK YAŞIYORUZ

'Romanlar iş aramaya gittiğinde ayrımcılıkla karşılaşıyor. Bu ayrımcılığı ortadan kaldıracak çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. Bize 'hırsız, arsız' gözüyle bakılmasını istemiyoruz. Mahallemizde suç oranlarının yüksek olmasının nedeni işsizlik. Bu tarz sosyal ve kültürel reformlardan çalışmalardan önce bize ekonomik yönden destek verilmesi gerekiyor. Böylelikle işi ve aşı olan Romanlar topluma daha fazla katma değer sağlar.'

Suat Zımba ise Romanlar olarak her zaman vatana, millete bağlı olduklarını belirterek, 'Ekonomik sıkıntılarımız herkesin malumu. İş bulmakta sıkıntı yaşıyoruz, dışlanıyoruz. Bu yönde bir gelişme olursa çok seviniriz. Hükümetin bu yönde attığı adımlar için mutluyuz' diye konuştu.

Yaşar Demir de Edirne ve Çanakkale'de yaşayan Romanlar için konutlar inşa edileceğini öğrendiğini ifade ederek, Romanlar için yaptıklarından dolayı Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.