Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.372
1.08%
12ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 12 C
  Ruhani: Polis hicap konusunda uyarı yapacak son kişi

  Ruhani: Polis hicap konusunda uyarı yapacak son kişi

  Ruhani, İslami kurallara uygun giyinmeyen kişilerin ahlak polislerince gözaltına alınmasıyla ilgili değerlendirme yaptı.
  • 10.10.2013 - 11:02

  Ruhani: Polis hicap konusunda uyarı yapacak son kişi #1

  Polis haftası kutlamaları çerçevesinde Polis Akademisi öğrencilerine konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 'Bugün toplumumuzun kadınları iffet ve erdemle hareket etmektedir. Hicap konusunda herhangi bir uyarıda bulunmak gerekiyorsa okullar, üniversiteler ve dini ilim medreseleri bu vazifeyi üstlenmelidir. Uyarının yapılacağı son aşama polis olmalıdır' diye konuştu.

  'POLİS TÜM KURUMLARIN SORUMLULUKLARINI TEK BAŞINA ÜSTÜNE ALMAMALI'

  'Polis tüm kurumların sorumluluklarını tek başına omuzlarına almamalıdır' diyen Ruhani, hükümetin hicap ve ahlaki konularda proaktif adımlar atmaya kararlı olduğunu belirtti. Polisin halk nezdinde itibarının ve popülaritesinin artırılması için çalışılması gerektiğine vurgu yapan Ruhani, 'Polisimizin toplum içindeki varlığını en az seviyede hissettirerek etkinliğini artırması medeni toplumumuz için daha güzel olabilir' ifadesini kullandı.

  'TOPLUMSAL GÜVENLİĞİ YÜKSELTME PROJESİ'

  Ruhani'nin açıklamaları, ülkede halkın tepkisine yol açan ahlak polisi uygulamasının sonlandırılacağı yorumlarını beraberinde getirdi. İran Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı, 'Toplumsal Güvenliği Yükseltme Projesi' kapsamında oluşturulan, halk arasında ahlak polisi olarak bilinen birimler, sokakta İslami kurallara uygun giyinmeyen kadınları gözaltına alabiliyor. Gözaltına alınan kişiler, ebeveynleri ya da eşleri tarafından ikinci kez aynı şekilde sokağa çıkmayacağına dair taahhütname imzalanmasının ardından serbest bırakılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir