Euro
9.7447
0.75%
Dolar
8.0887
0.38%
Altın
460.32
-0.01%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
455.598
-1.27%
12ºC
İstanbul
Sağanak yağış 12 C

  Ruslar sıcak denizlere iniyor

  Rum haber kaynakları, Rusların savaş uçaklarıyla ilgili kolaylıklar da istediğini kaydetti.
  • 18.08.2013 - 16:17
  Ruslar sıcak denizlere iniyor

  Ruslar sıcak denizlere iniyor #1

  Taraflar arasındaki savunma anlaşmasının güncellenmesi çerçevesinde, Moskova'nın savaş gemilerine tanınacak kolaylıkların ötesinde, savaş uçakları için Baf'taki hava üssünü de kullanmayı istediği öğrenildi. Bu çerçevede Rum Dışişleri Bakanlığı'nın böyle bir isteğe temkinli yaklaşırken, talebin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e iletildiği aktarıldı.

  Rum Politis gazetesi, konunun ilk kez Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun geçtiğimiz Mayıs ayında Moskova'da Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu'yla görüşmesinde gündeme geldiğini hatırlattı.

  RUS SAVAŞ GEMİLERİ AKDENİZ'DE DEMİRLEYECEK

  Haberde, Rusya Savunma Bakanı'nın, savaş gemilerinin Rum limanlarına demirlemesi, liman altyapılarının kullanılması, aynı zamanda gemi mürettebatının değiştirilmesiyle ilgili olanakların ötesinde, Rum Milli Muhafız Ordusu'na ait Baf'taki hava üssünün, Rus savaş uçakları tarafından da kullanılmasını istediğini yineledi.

  Rum Savunma Bakanı Fotiu'nun, Rus mevkidaşı Shoigu'yla gerçekleştirdiği görüşmede, Rus Donanması'na limanlarda kolaylıklar sağlanması konusunda, Rum kesiminin buna derhal cevap vermeye hazır olduğunu kaydeden gazete, Fotiu'nun, bu tür şeylerin başka ülkeler tarafından da uygulandığına atıfta bulunduğunu belirtti.

  Fotiu'nun ikinci konuyla alakalı olarak ise, Rusya'dan talebini somutlaştırmasını istediğini anlatan gazete, Fotiu'nun konu hakkında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i bilgilendirmeyi üstlendiğini iletti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir