Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.920
1.74%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C
  Rusya: Suriye'nin uçağı düşürmesi kasıtlı değil

  Rusya: Suriye'nin uçağı düşürmesi kasıtlı değil

  Düşürülen Türk jetiyle ilgili Rusya'dan yeni açıklamalar geldi..
  • 26.06.2012 - 17:34

  Rusya: Suriye nin uçağı düşürmesi kasıtlı değil #1

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Uçağın düşürülmesi kasıtlı bir provakasyon olarak görülmemeli" denildi.

  RUSYA BM'Yİ İŞARET ETMİŞTİ

  Dün Rusya Dişisleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Gruşko, bugün Suriye krizi ile ilgi NATO toplantısı öncesinde NATO'nun Suriye konusundaki gerginliği daha da artıracak ve 16 aydır devam eden krizin çözümü için harcanan uluslararası çabanın altını dinamitleyecek bir adım atmamasını umut ettiklerini söylemişti. Gruşko, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması konusunda BM Güvenlik Konseyi'ni adres göstermişti.

  Cuma günü Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili olarak Rusya'dan ilk olarak net bir açıklama yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Uçağın düşürülmesi provakasyon ya da önceden planlanmış bir hareket olarak görülmemeli" denildi.

  BM TOPLANTISINA KATILIYORUZ

  Diğer taraftan Rusya'nın BM temsilcisi Vitaly Çurkin, BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın 30 Haziran'da Cenevre'de yapılması planlanan toplantı davetine ülkesinin olumlu yanıt verdiğini açıladı

  Rus temsilci, toplantıya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılacağını belirterek "Bu toplantıya büyük önem veriyoruz ve diğer ülkelerin de katılmasını umuyoruz" diye konuştu.

  İRAN RESTLEŞMESİ

  Kofi Annan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Suriye krizi ile bağlantılı bölge ülkelerinin toplantıya katılmasını istiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa, Tahran'ın masada olmasına karşı çıkıyor.

  3 gün önce yaptığı açıklamada toplantıya İran'ın da katılması gerektiğini söylemişti.

   

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir