Euro
10.1772
0.16%
Dolar
8.6674
0.03%
Altın
491.56
-0.01%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
381.352
-7.49%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Rusya'dan Türkiye'ye: Uçakta silah olmadığını açıklayın

  Rusya'dan Türkiye'ye: Uçakta silah olmadığını açıklayın

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Esenboğa Havaalanı'nda indirilen Suriye uçağı ile ilgili konuştu.
  • 24.10.2012 - 01:53

  Rusya dan Türkiye ye: Uçakta silah olmadığını açıklayın #1

  ''Rossiyskaya'' gazetesine mülakat veren Lavrov, uçağın kargosunda ele geçirilen malzemelerin radar sistemleri için elektronik teçhizat olduğu iddiasını yineledi.

  Söz konusu kargonun gönderilmesinin, uluslararası anlaşmalar ya da BM Güvenlik Konseyi tarafından yasaklanmadığını savunan Lavrov, şunları söyledi:

  ''Chicago Sözleşmesi çerçevesinde herhangi bir ülke, böyle bir uçakta askeri malzeme bulunduğuna dair elinde yeterli sebepler olduğunda, uçağı inişe zorlayabilir. Türkiye'nin yaptığı da budur. Türkiye kargoyu aradı ve uçağı içindeki yolcularla birlikte serbest bıraktı. Ancak daha ayrıntılı inceleme için kargoya el koydu.''

  "İLİŞKİLERİMİZ GÖLGELENMESİN"

  Türkiye'den uçakta silah ya da askeri malzeme bulunmadığını açıklamasını istediklerini iddia eden Lavrov, Türkiye-Rusya ilişkilerinin stratejik boyuta varan bir yakınlıkta olduğunu hatırlattı.

  ''İki ülke arasında üst düzeyde toplantı mekanizmalarımız mevcut. İyi ilişkilere sahibiz. Farklı alanlarda işbirliğimizi geliştiriyoruz. İlişkilerimizi gölgeleyecek bu tür olayların yaşanmasını istemiyoruz'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir