Dolar
7.3341
0.0068%
Euro
8.6813
0.457%
Altın
1922.47
0.3355%
Borsa
1115.55
0.1229%
G. Altın
454.309
0.499%
Bitcoin
84234.45
-0.3969%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Sadullah Ergin: Süreçte aktörler değişebilir

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı süreci ile ilgili "Süreçte aktörler değişebilir" dedi.
  • 26.01.2013 - 00:10
  Sadullah Ergin: Süreçte aktörler değişebilir

  Sadullah Ergin: Süreçte aktörler değişebilir #1

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı ile yürütülen sürece ilişkin, "Aşamalara göre aktörler değişebilir. Önemli olan bu görüşmelerin amacı ne, ne için yapılıyor. Sonuç alabilir miyiz, önemli olan bu. Dostlar alışverişte görsün diye değil" dedi.

  ÖCALAN'IN TV TALEBİ DAHA ÖNCE VARDI

  Ergin "Öcalan'ın odasında disiplin cezası bulunduğu için sadece radyo verilmiştir. Sayın Başbakanımız 5 hükümlüde var o niçin kullanmıyor dedi. O disiplin cezası olduğu izin kullanamıyor. Başbakan talimatı verdi. Cezanın bitiminden sonra kurmuş olduk. Daha önce kendisinin talebi vardı" diye konuştu.

  ÖCALAN'IN 3 KİŞİ İLE GÖRÜŞME HAKKI VAR

  CNN Türk'te Taha Akyol'un sunduğu Eğrisi Doğrusu programında soruları yanıtlayan Ergin şunları söyledi: "Bir ayağında İmralı var, BDP'lilerin temas edeceği noktalar var. BDP'nin tek başına alacağı bir sorumluluk değil bu. Diğer siyasi partiler de var. İstihbarat örgünün de kendi temasları var. Bölgedeki gelişmeleri de takip etme süreci var. Bu bir süreç yönetimi. Bu görüşmenin periyodu keyfi değil. Yasal olarak görüşme hakkı olanlar var. Mehmet Öcalan aile mensubu bunun için görüşüyor. Tutuklu hükümlü 3 kişi belirleme hakkı var. Bunların hepsi prosedür gereği alınıyor. Bunun haricinde bakanlığın izin vermesi lazım.

  TV TALİMATI BAŞBAKAN'DAN

  İdari tasarrufla bir kayıt olamaz. İnfaz hakimliğinin kararıyla bir resmi dinleme varsa deşifre edilerek savcılıkta muhafaza edilir. Görüşmenin kayıt altında olduğu da taraflar tarafından bilinir. İmralı'daki Öcalan'ın odasında disiplin cezası bulunduğu için sadece radyo verilmiştir. Yapmaması gereken bir takım faaliyetler, çalışmalardan dolayı işlem dolayı yapılmıştır. Sayın Başbakanımız 5 hükümlüde var o niçin kullanmıyor dedi. O disiplin cezası olduğu izin kullanamıyor. Başbakan talimatı verdi. Cezanın bitiminden sonra kurmuş olduk. Daha önce kendisinin talebi vardı.

  NETİCESİZ YÖNTEM TEKRAR ETMEZ

  Bu süreci götürecek taraflar var. İradelerin bir araya gelmesi lazım. Cumhuriyetten beri 16 ayrı rapor tanzim edilmiş. 2-3 tanesini bir kenara koyarsanız tamamı aynı tedbirleri ön görmüş. Terör sorunu, asayiş sorunu... Arkasından çözüm için reçeteler yazılmış. 1925'ten bu yana güvenlikçi politikalar uygulanmış ama geldiğimiz nokta ortada. Bir devlet düşünün ki 80 yıldır sorun tanımlıyor ve reçeteler ie yaramıyor. Netice almamış yöntemi devlet tekrar eder mi? Öcalan Bölgenin ve Türkiye'nin reel politiğini daha sağlıklı değerlendiriyor. Geçmişteki yaklaşımıyla şimdiki arasında pozitif fark var. O yüzden tekrar bu süreç başladı.

  AVUKATA TÜRBAN SERBESTLİĞİ

  Türkiye'nin normalleşme adımlarına bir örnektir. Türkiye bu zamana kadar suyu yukarıya akıtmaya uğraştı. Eşyanın tabiatına aykırıdır. Türkiye şimdi modern dünyanın açtığı sorunları aşıyor. Türkiye yasaklarla anılan bir ülke olamamalı. Bu uygulama ile avukatlar kendisi gibi davranacak. Hürriyet'i de manşetinden dolayı tebrik ediyorum. Bunu iyi tanımlamışlar. Savunma önemli bir ayak. Bunu oradaki hakimle aynı statüde değerlendirmenin temeli yok. Savcı da kamu hizmeti görüyor. Savunmayla iddianın silahlarının eşitliği noktasında bir tedbir oluşacaktır. Ama biri serbest meslektir diğeri kamu görevidir.

  ANA DİLDE SAVUNMA HAKKI

  'Kendisini daha iyi ifade edeceği şeklinde savunma' diye bunu ifade ediyoruz. 202. maddede tercüman hizmeti zaten vardı. Ancak Türkiye'nin toplumsal dinamiklerine baktığımızda yıllar yılı var olan esas unsurlar da var. Onların hassasiyetleri demokratik zeminde karşılamak büyük devletlerin özelliğidir. Yapılan düzenleme yargılama dili değişikliği değildir. Yargılama dili Türkçedir. İddianamenin kendisine okunmasından sonra ve esas hakkındaki mütalaasından sonraki savunmada sanığın kendisine ifade hakkı veriliyor.

  UZUN TUTUKLULUKLAR

  Toplumu rahatsız eden şey bizi de rahatsız ediyor. Üçüncü yargı paketiyle denetimli serbestliğin önünü açtık. Bu paketi çıkarttıktan sonra 35 bin kişi tahliye oldu. Bunlardan 33 bini denetimli serbestlikle oldu. 2009'da adli kontrol ile 7 bin 912 kişi serbest bırakılmış. 2010'da 14 bin 593, 2011'de 15 bin kişi civarında, 2013 yılında ilk 24 günde 2 bin 800 kişi. 2013 yılında yaklaşık 40 bin kişi tutuksuz yargılanacak. 2-3 bin olan rakamlar 40 bine çıkıyor. Türkiye'de tutuklu oranları AB'nin altına inmiştir. Ama bize yetmiyor bu oranlar. Çalışmalar devam edecek.

  İÇERİDEKİ GENERALLER

  Devam eden davalardan değerlendirmeye girmek istemiyorum. Bakıldığında normal gibi görünmüyor. Ama bu ülkede olağan olmayan birçok şey yaşandı. 28 Şubat'ta Batı Çalışma Grubu Deniz Kuvvetleri'nde oluşturuldu, yönetildi. 1950'den 2013'e kadar sürece bakıldığında müdahaleler arası geçmiş. Bunlar bizim açıktan söylediklerimiz. Bir de adı konulmayan onlarca müdahale girişimleri var. Artık Türkiye bu kamburlarla hukuk dışı uygulamalarla devam edemezdi. Türkiye bu hastalıklardan kurtulmak zorundaydı. 'Evet biz de darbe yapabiliriz' denilen gruplar var. Bunlardan arınmamız gerekiyor. Kamu vicdanı da yaralamayacak bir adli yargılamanın da son derece önemli olduğunun altını çiziyorum.

  TUTUKLU GAZETECİLER

  Basın özgürlüğü demokrasi standardını gösteren temel parametre. Bir kişinin bile düşündüğünü ifade etmesinden ötürü cezaevinde olmasını kabul edemeyiz. Ancak lütfen polis öldüren, banka soyan kişileri de cebinde gazeteci kimliği var diye önümüze koymayın.

  4. YARGI PAKETİ NE GETİRECEK

  AİHM'de o tarih itibariyle 2 bin 404 ihlal cezası almıştık. Bu paketle ihlalin nedenlerini ve sonuçlarını kaldırdık. Mesela silahların eşitliği ilkesi, savcıyla avukatların arasında farklılıklar var. Tutuklamaya itiraz ediyorsunuz. Hakim gönderiyor savcıya. Savcı itiraza karşı birşey yazıyor ama avukat bunu görmüyor. 'Savcıdan görüş alıyorsan o görüşe karşı görüşü de al öyle karar ver' diyor. Muğlak ifadeler belirginleşecek. Terörde propaganda suçunun ne anlama geldiğinin belirlenmesi ve bunun unsurları nelerdir. Burada AİHM'in kriterini koyarsak ihlalleri de önleyeceğiz. İçinde şiddet yoksa bunu değerlendirme diyor. Yeterli soruşturma yapmadan kovuşturmaya yer olmadığına karar vermek... Bu da değişecek.

  ADLİ ÇALIŞANLARA YIPRANMA

  Yıpranma talebiyle bana geldiler. Bu talepleri ilgili kurumlarda olgunlaştırmak, karşılanabilecek olanları yapmak bizim görevimiz. Ama bu sadece Adalet Bakanlığı'nın tasarrufuyla olacak değil. Genel dengeler gözetilerek yapılacak bir çalışmadır.

  Görüş Bildir