Sağlık Bakanlığı Kurulu'nun Kavdır raporu

Sağlık Bakanlığı Kurulu'nun Kavdır raporu

Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu, çift kol naklinden sonra vefat eden Atila Kavdır'ın ''takip ve tedavisinde tıbbi bir eksiklik veya ihmal tespit edilmediği, hastanın ölümüne sebep olan durumun, nakil işlem sürecinin bir komplikasyonu olduğu'' kanaatine vardı.

KURUL BUGÜN TOPLANMIŞTI

Sağlık Bakanlığı Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türkiye'de ikinci çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın vefatını da görüşmek üzere toplandı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Sağlık Bakanlığı'nın ek binasına gelişinde bir soru üzerine, toplantının ana gündem maddesinin Kavdır'ın ölümü nedeniyle Akdeniz Üniversitesi'nce hazırlanan dosya olduğunu söyledi.

''Ruhsat iptali beklemiyorum''

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan da toplantıda Kavdır'ın ölümüyle ilgili açıklama yapacağını belirterek, ''Daha önce dosyayı gönderdik, bilgiler ellerinde zaten. Bir soru gelirse onları da cevaplandıracağım'' diye konuştu.

Merkezin ruhsatının iptal edilmesini beklemediğini vurgulayan Özkan, ''Kanunda zaten her şey belli. Olursa da benim diyeceğim bir şey yok. Her hasta kaybedilebilir, bu maalesef organ naklinde olan riskler'' diye konuştu.

Özkan, fırsat bulduğu takdirde yapılan son yüz nakli ve 9'uncu ayını dolduran kadavradan rahim nakliyle ilgili de bilgi aktaracağını kaydetti.

''Yeni yüz naklini çok başarılı buldum''

Bilim kurulu üyesi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Selahattin Özmen de toplantıda Kavdır'ın dosyasının ele alınacağını belirterek, ''Bununla ilgili biz zaten daha önce Akdeniz Üniversitesi'ne diz üstü nakil olduğu için bir yaptırım uyguladık. Onunla ilgili yeni bir şey olacağını sanmıyorum ama burada işin uzmanları var, enfeksiyondan, anesteziden birileri olacak, birçok branş tartışacak. Hastanın ölüm sebebini araştıracağız'' dedi.

Bir başka soru üzerine ruhsat iptali halinde aynı merkezden başka bir uzman adına yeni bir ruhsat çıkarılabileceğini anlatan Özmen, Akdeniz Üniversitesi'nin yaptığı yeni yüz naklinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Sühan Ayhan'ın da görev aldığını ve operasyonu çok başarılı bulduğunu söyledi. Özmen, ''Ben vakanın ameliyat sonrasını gördüm, çok güzel olmuş'' dedi.

Bu tür nakillerde doku, kan grubu uyumu ve sıranın önemli olduğunu ifade eden Özmen, ''GATA'nın hastasına uysaydı onlar alacaktı, sıra onlardaydı'' diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı, mevzuatta Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu'nun 6 ayda bir toplanmasının öngörülmesine rağmen Kavdır'ın vefatını ele almak üzere bu komisyonun toplantısının öne alınmasını kararlaştırmıştı.