Sağlık işçilerinin zam beklentisi

Milyonların beklediği asgari ücret zammı öncesinde hekimlere zam ve ek gösterge müjdesi çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından pratisyen hekimlerin ek göstergesinin 13 binden 33 bine, uzman hekimler diş hekimleri dahil olmak üzere 17 binden 40 bine çıkarılacağını, pratisyenlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin olmak üzere zam yapılacağını açıkladı.

Hekimler tarafından memnuniyetle karşılanan bu gelişmenin ardından, sağlık sektöründe görev yapan diğer iş kollarında da zam beklentisi arttı.

"SAĞLIK İŞÇİLERİ DE ZAM BEKLİYOR"

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, hekimlere yapılan zam müjdesini sağlık işçilerinin de beklediğini belirtti.

Sert, yazılı açıklamasında, hekimlere yapılan zam kararını yerinde bulduklarını, sağlık işçisinin kapsam dışında bırakılmasına ise şaşırdıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Hekimlere yapılan zam elbette yerindedir ama sağlık hizmetinin taşıyıcı kolonu sağlık işçisidir. Yapılan açıklama ile sağlık çalışanları, doktorlar ve diğerleri şeklinde bir ayrıma tabi tutulmuştur. Sağlık çalışanları arasında yapılması planlanan farklı zam uygulaması sağlık kurumlarında çalışma barışını yok edecektir.

"ZAMDAN BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARI FAYDALANMALIDIR"

Sağlık Bakanlığı'nda görev yapan sağlık işçileri adına yetkili sendika olan Öz Sağlık-İş olarak çalışanlar arasında yapılan bu ayrımı kabul edemeyiz. Pandemi ile mücadelede izinsiz, karantinalı nöbetlerle her gün görevinin başında ülke için, millet için, bu devlet için canını ortaya koyan sağlık emekçilerinin arasına zam nifakı sokulmamalıdır Sağlık işçileri olarak böyle bir yanlıştan acilen dönülmesini istiyoruz. Yapılacak zamdan, işçi-memur farkı da dahil olmak üzere hiçbir ayrıma gidilmeden bütün sağlık çalışanları faydalandırılmalıdır."

Sağlık işçilerinin, sosyal medya üzerinden #bizdesaglikcalisaniyiz etiketiyle zam talebinde bulunduğunu aktaran Sert, "Pandeminin kahramanı sağlık işçisi de sağlık çalışanıdır." ifadesini kullandı.

Sağlık işçilerinin zam beklentisi