Petrol
95.29
1.75%
Euro
18.3607
0.46%
Dolar
18.0913
0.80%
Altın
1.028
1.16%
Borsa
3002
0.75%
Bitcoin
427.978
0.76%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Şah Fırat operasyonunda yer alan tek sivil

  Cumartesi gecesi Süleyman Şah türbesinin taşınması amacıyla düzenlenen sınır ötesi operasyonda sivil bir görevli de vardı.
  • 23.02.2015 - 10:50
  Şah Fırat operasyonunda yer alan tek sivil

  Şah Fırat operasyonunda yer alan tek sivil #1

  Geçtiğimiz haftalarda karakoldan gelen kriptolu bir mesaj üzerine hükümete bilgi verildi ve tahliye kararı alındı. Kararın alınmasında istihbarat raporlarında türbedeki askerlerin hedef olabilecekleri bilgisinin yer alması etkili oldu, tahliye için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan onay alınınca geçen hafta tüm planlar yapıldı.

  Operasyonda Kara Kuvvetleri mekanize ve zırhlı birlikleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Jandarma Özel Harekât personeli ve bölgedeki komando tugay komutanlıklarına bağlı deneyimli personel ile MİT mensupları görev aldı. Diyarbakır ve Malatya'da savaş uçakları ile Kobra tipi taarruz ve Sikorsky tipi nakliye helikopterleri de hazır bekletildi.

  TEK SİVİL OLARAK DİN GÖREVLİSİ VARDI

  Batman merkezli İnsansız Hava Araçları Meydan Komutanlığı'na bağlı İHA ile King Air 350 tipi insanlı keşif uçağı da operasyonda kullanıldı. Operasyonda tüm olasılıkların göz önünde bulundurulması nedeniyle Diyarbakır'daki 8. Ana Jet Üssü ve Malatya'daki 7. Ana Jet Üssü'nde görevli F-16 savaş jetleri ile bölgedeki SüperCobra tipi taarruz helikopterleri ile Sikorsky tipi nakliye helikopterleri de alarm düzeyinde tutuldu. Operasyonda bir de naaşların nakilleri için dini töreni gerçekleştirmesi için din görevlisi yer aldı.

  Şah Fırat operasyonunda yer alan tek sivil #2

  DİNİ TÖREN YAPILDI

  Yapılan dini tören ile alınan Süleyman Şah ve iki askerin naaşı, sandukalar ve kıymetli eşyalar geçici süreyle Türkiye'de muhafaza edilecek. Sınıra 180 metre uzaklıktaki Suriye Eşmesi tarafındaki bölgede yapılan çalışmaların ardından Karapazar'dan alınan bayrak göndere çekilecek ve yeni türbeye Süleyman Şah defnedilecek. Bu bölge yine TSK tarafından korunacak. Defin töreninin 48 saat geçtikten sonra yapılacağı ifade ediliyor.

  TÖREN ÇARŞAMBA GÜNÜ

  Davutoğlu, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından resmi ziyaret için Macaristan'a gidecek. Yarın resmi temaslarının ardından gece geç saatlerde Türkiye'ye dönmesi beklenen Davutoğlu'nun çarşamba günü yeni türbe için yapılacak törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte katılabileceği de iddia ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir