Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
511.500
0.38%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Sahte imamlara karşı ilginç önlem

  Sahte hocalara karşı Kuran-ı Kerim okuma sınavı yapıldı.
  • 17.08.2012 - 11:57
  Sahte imamlara karşı ilginç önlem

  Sahte imamlara karşı ilginç önlem #1

  Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nde görevli imamlar tarafından yapılan sınavda Kuran-ı Kerim'i doğru okuyanlara yaka kartı verilirken, sahte hocalar, özel güvenlik görevlilerince mezarlıklardan uzaklaştırıldı.

  "İSTİSMARIN ÖNÜNE GEÇTİK"

  Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Kamil Yiğenoğlu, 10 yıldır her dini bayramda sahte hocalara karşı sınav yaptıklarını söyledi. Yiğenoğlu, "Dini bayramlarda yakınlarının kabrini ziyarete gelen vatandaşlarımızın dini duygularını istismar edip, yalan yanlış şekilde Kuran-ı Kerim okuyanlar oluyordu. Biz de bu istismarın önüne geçmek için imam hatibimizin gözetiminde sınav yapmaya karar verdik. Sınavda Kuran-ı Kerim'i düzgün okuyanlara yaka kartı takıyoruz. Vatandaşlarımız da yaka kartı olan hocaları tercih ediyor. Böylece insanların dini inançlarının istismar edilmesinin önüne geçtik" dedi.

  "SINAVI GEÇENLER YAKA KARTLARINI ALIYOR"

  Sınavı yapan Adana Asri Mezarlık Camii İmamı Cumali Karabulut, mezarlıkların bayramlarda binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini hatırlatıp ziyaret sırasında mezarlık içinde hocalar tarafından ücret karşılığı Kuran-ı Kerim okunduğunu söyledi. Yanlış okunan Kuran'ın amacına ulaşmayacağını belirten Karabulut, "Sahte hoca ihtimaline karşı her bayram öncesi sınav düzenliyoruz. Geçmiş yıllara göre istismarcıların sayısı oldukça düştü. Şimdi gerçek anlamda Kuran-ı Kerim'i okuyabilenler geliyor, sınavı başarıyla geçenler yaka kartlarını alıyor" diye konuştu.

  Adana'daki mezarlıklarda ziyarete gelen vatandaşlardan yürüyemeyecek kadar yaşlı ve hasta olanlar için ayrıca tekerlekli sandalye hizmeti sunuluyor. Özel güvenlik elemanları eşliğinde tekerlekli sandalyeye oturan vatandaşlar mezar başına gidip duasını ettikten sonra ayrılıyor.


  Görüş Bildir