Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Sakine Cansız Dersimli bir Ermeni'ydi iddiası

  Sakine Cansız Dersimli bir Ermeni'ydi iddiası

  Arkadaşı Sarkis Hatspanian Sakine Cansız'ın Ermeni asıllı olduğunu, asıl adının da Sara olduğunu iddia etti.
  • 20.01.2013 - 15:19
  Sakine Cansız Dersimli bir Ermeni'ydi iddiası

  Sakine Cansız Dersimli bir Ermeni ydi iddiası #1

  Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadından Sakine Cansız'ın en yakın arkadaşlarından biri Sarkis Hatspanian, Cansız'la ilgili hiç bilinmeyen detayları açıkladı. Gelawej adlı bir sitede yayınlanan yazısında Sarkis Hatspanian, sanılanın aksine Sara Sakine Cansız’ın Ermeni asıllı olduğunu belirtiyor..

  İşte o yazı:

  DERSİM'Lİ SARA’NIN ANISINA

  1990’lı yılların sonuydu. Paris’te yaşayan Dersimli bir Ermeni dostum Kürt özgürlük hareketi için değerli hizmetleri olan hemşehrisi Sakine Cansız’ın Fransa’ya politik iltica talebinin olumlu yanıtlanması ricasıyla başvurunun yapıldığı devlet kurumu OFPRA’nın üst derecedeki yetkililerinden olan üniversiteden yakın bir arkadaşıma başvurmuş ve onun hem 1915, hem de 1938 soykırım mağduru bir ailenin evladı olmakla beraber, politik tutuklu olarak bulunduğu uzun mahpusane yıllarında çok ağır işkencelere maruz kalmış olduğunu da anlatmıştı.

  "BEN ONU SARA ADIYLA TANIDIM"

  Değerli SARA’yla (Ben Sakine Cansız’ı bu ismiyle tanıdım) ilk kez Paris’te, Silopi’nin Ermeni Varto aşiretinden sınıf arkadaşıma ait işyerinde, zamanında onun iltica başvurusunun kabul edilmesi için yardımını esirgemeyen Dersimli Ermeni arkadaşım vasıtasıyla tanışmıştım. Onunla neredeyse bütün bir gün Ermeni davası, Doğu ve Batı Ermenistan sorunları, Dağlık Karabağ özgürlük mücadelesi, kendi doğup-büyüdüğü Dersim’in yüzlerce Ermeni köyleriyle hısımlık ilişkileri olduğunu bildiği aşiretlerdeki Ermeni insanlar, yaşamış olduğu Kharbert (Elazığ) ve tutuklu bulunduğu Tigranakert (Diyarbakır) mahpusanesinden yakınen bildiği ortak dostumuz, çocukluk ve okul arkadaşım Liceli Garbis hakkında uzun uzun konuşup durduk.

  "İKİNCİ KARŞILAŞMAMIZ ALMANYA'DA OLDU"

  İkinci karşılaşmamız Almanya’da ve bu kez büyük bir tesadüf eseri anamla-babamın ikamet ettiği iltica yurdunda, bizimkilerin hemen kapı komşusu, Diyarbakır zindanındaki işkencehanelerden geçirilmiş eski PKK üyesi bir Kürt bayanın tek odalı dairesinde olmuştu. Gerçek ismi olmadığını işte o gün öğrendiğim SARA adını Ermeni kimliğini hiç yaşayamamış nenesinin hissetmiş olduğuna emin olduğu tarif edilemez acılara duyduğu saygıdan dolayı, onun anısını canlı tutmak için gururla taşıdığı hakkında bilgilendirilmemle Sakine’ye çok derin bir saygı duydum.

  Sarkis HATSPANIAN Yerevan, 12.ocak.2013
  DOĞU ERMENİSTAN

  Görüş Bildir