Şanlıurfa'da silah kaçakçılarına darbe

Şanlıurfa'da silah kaçakçılarına darbe

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'den kaçak yollarla yurda uyuşturucu ve silah getirildiği bilgisine ulaştı. Bunun üzerine çalışma başlatan polisler, 8 ay süren fiziki ve teknik takibi sonunda; kaçakçılık yapan şebekenin üyelerini belirledi. Şebeke üyelerinin, Suriye'den temin edilen silah ve uyuşturucuyu Suruç ve Akçakale ilçesinin sınır hattındaki köylerinden Türkiye'ye getirdiği ve daha sonra sattığı saptandı.

800 POLİS VE ASKERLE OPERASYON

Güvenlik güçleri; üyelerini ve çalışma yöntemini belirlediği şebekenin çökertilmesi için operasyon kararı aldı. Savcılık kararı ile sabah saatlerinde şüphelilerin kent merkezi ile Akçakale, Suruç ve Viranşehir ilçelerindeki adreslerİNe eş zamanlı baskınlar düzenlendi. 800 polis ve askerin katılımıyla 54 adrese şafak vakti yapılan baskınlarda; 2 kalaşnikof tüfek, 30 ruhsatsız tabanca, 77 kilo esrar ile 7 milyon sigara filtresi ele geçirildi.

37 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polisin kaçak silah ve esrar ele geçirdiği baskınlarda kaçakçılık şebekesi üyesi olduğu ileri sürülen 37 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden bazılarının daha önce de aynı suçtan güvenlik güçlerince yakalandığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan 37 şüpheli, getirildikleri Şanlıurfa'da sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.