Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.223
1.16%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C
  Sarıgül İngiliz askerlerini Nişantaşı'na getirdi

  Sarıgül İngiliz askerlerini Nişantaşı'na getirdi

  Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Nişantaşı'ndaki yılbaşı süslemelerine İngiliz askerlerini de koyunca tepki çekti..
  • 16.12.2012 - 09:38

  Sarıgül İngiliz askerlerini Nişantaşı na getirdi #1

  Nişantaşı her yılbaşı olduğu gibi bu yıl da gelin gibi süslendi. Binlerce insanın akın ettiği Abdi İpekçi Caddesi'nin ışıl ışıl olması için masraftan kaçınılmadı. Yol boyunca uzanan süsler görenleri kendine hayran ederken Abdi İpekçi Caddesi boyunca yol kenarına konan İngiliz askerleri ise şaşkınlıkla karşılandı.

  MEHMETÇİK NEREDE?

  Buckingham Sarayı'nı bekleyen ve 'Kraliçe'nin Muhafızları' olarak bilinen asker heykelleri vatandaşın tepkisiyle karşılaştı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün imzasını taşıyan bu heykeller "Maslak, Sarıyer'e, Nişantaşı da Londra'ya bağlandı" yorumlarına neden oldu. Vatandaşlar "Bu ülkenin askeri yok mu? Neden İngiliz askeri konulmuş?" dedi. Doğma büyüme Nişantaşılı olduğu söyleyen 62 yaşındaki Türkan Cantürk "Burası zamanında İngiliz işgaline uğramış topraklar. Bu nasıl bir mantıktır?" diye konuştu. Caddedeki dükkan sahipleri de "Bizi İngiliz askeri mi koruyor. Asker figürü koymak gerekiyorsa Mehmetçik ya da yeniçeri yakışırdı" diye tepki verdi.

  SENİ GİDİ FINDIKKIRAN

  Nişantaşı sokaklarında boy gösteren Kraliçe'nin muhafızları, Orta Çağ'dan itibaren Avrupa krallıklarında kraliyet korumasını üstlenen 'fındıkkıran' askerlerinden geliyor. Aynı zamanda bir Noel figürü olan fındıkkıranların oyuncakları, anahtarlıkları ve türlü dekoratif eşyaları her yerde satılıyor. Bu yıl Londra'da yapılan Olimpiyat Oyunları'nda da kullanılan bir maskot fındıkkıran (nutcracker) şeklindeydi.

  İNGİLİZ MUSTAFA

  Takvim Gazetesi'nden Ufuk Özcan'ın haberine göre vatandaş, Sarıgül'e tepkisini "İngiliz askeri 89 yıl sonra geri mi döndü" diye gösterdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir