Euro
15.3289
-0.64%
Dolar
13.4349
-0.62%
Altın
785.6380
-0.51%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
576.733
-1.54%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  Sarıgül: Laiklik tehlikede

  Sarıgül: Laiklik tehlikede

  Hacıbektaş'a giden Mustafa Sarıgül, laikliğin tehlikede olduğunu belirtti..
  • 15.08.2012 - 15:36

  Sarıgül: Laiklik tehlikede #1

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Hacıbektaş 'a muhalefet partisi üyesi olarak gelmekten artık yorulduklarını, bıktıklarını ve usandıklarını söyledi.

  Şişli Belediyesi, Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde, Türk Halk Müziği'nin büyük ozanı Davut Sulari'nin anıtını yaptırdı. Erzincanlı ünlü halk ozanı Davut Sulari'nin anıtının açılışı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, sanatçılar Edip Akbayram, Tolga Sağ, Erdal Erzincanlı, büyük ozan Davut Sulari'nin torunu Berrin Sulari, ilçe protokolü ve yüzlerce vatandaşın katılımıyla yapıldı.

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  SARIGÜL KISA ZAMANDA ANITI YAPTIRDI

  Açılış töreninde bir konuşma yapan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, "Halk ozanlarımızı ve değerlerimizi yaşatmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Hacıbektaş'ta Çilehane denilen bölgeyi bu amaçla açık hava müzesine çevirmeye çalışıyoruz. Ancak olanaklarımız yeterli değil. Bu konuda büyük ozan Âşık Davut Sulari'nin anıtının yapımı için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'den destek istedik. Kendisi kısa zamanda anıtı yaptırdı. Şimdi de Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Müzesi kuracağız. Büyük oranda tamamladık. Şimdi de üzerinin kapanması işinde az bir yer kaldı. Buraya gelen Sayın Başkan'dan destek bekliyoruz. Desteklerinden dolayı Sayın Sarıgül'e teşekkür ediyorum." dedi.

  Sarıgül: Laiklik tehlikede #2

  "SULARİ YÜCE BİR OZAN"

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise ozan Davut Sulari'nin büyük bir âşık olduğunu belirterek, "Âşık olmak, sadece şiir okumak değildir. Âşık olmak, Allah'ı, Muhammed'i yüreğinde duymaktır, hak yolunda olmaktır, ehli- beyte ulaşmaktır. Anadolu'da âşık geleneği, yüksek ahlaktır, haksızlığa karşı durmaktır, sözünü sakınmamak, toplumu hak yoluna davet etmektir. Âşık Davut Sulari bütün bunları eksiksiz yerine getirmiş yüce bir ozandır." açıklamasında bulundu.

  SARIGÜL: LAİKLİK TEHLİKEDE

  Büyük Ozan Davut Sulari'nin, laik Türkiye Cumhuriyeti'ni savunduğunu kaydeden Sarıgül, "Artık uyuyan devi uyandıralım. Laiklik tehlikede. Laiklikte sıkıntı olursa buraya gelip büyük üstada ne diyeceğiz. Onun için artık Hacıbektaş'a muhalefet olarak değil, iktidar olarak gelelim. Hacıbektaş'a muhalefet partisi üyesi olarak gelmekten artık yorulduk. Usandık, bıktık, ufak tefek sorunların çözümü için uğraşmak istemiyoruz." diye konuştu.

  Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu'nun, Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Müzesi'nin üzerinin kapanması için destek istemesi üzerine ise Sarıgül, "Buraya gelecek İzmir, Mersin illerinin belediye başkanlarına durumu iletelim. Eğer çözüm olmazsa Sarıgül yine buradadır." dedi.

  Ozan Davut Sulari'nin torunu Berrin Sulari de desteklerinden dolayı Sarıgül'e teşekkürlerini iletti.

  Sulari, "Dedeme yakışır bir yerde, ona yakışacak heykel yapıldı. Bize büyük mutluluğu yaşatan Mustafa Sarıgül ve Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu'na ne kadar teşekkür etsek azdı." şeklinde konuştu.

  Törenin ardından Edip Akbayram, Tolga Sağ, Erdal Erzincanlı kısa bir konser verdi. Davut Sulari'nin anıtı Hacıbektaş ilçesindeki Çilehane bölgesinde yer alıyor. Anıt, Sulari'nin Erzincan'dan İstanbul'a at üstünde geçişini sembolize eden bir şekilde yapıldı. Çilehane bölgesinde başta Hacıbektaş Veli olmak üzere Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni'nin anıtı bulunuyor.


  Görüş Bildir