Euro
9.4447
-0.11%
Dolar
7.8245
-0.09%
Altın
456.24
-0.13%
Borsa
1.325
3.25%
Bitcoin
148.375
-1.93%
6ºC
İstanbul
Çok bulutlu 6 C
  Mahmut Övür CHP'deki adaylık yarışını yazdı

  Mahmut Övür CHP'deki adaylık yarışını yazdı

  Sabah yazarı Mahmut Övür konuyu, 'CHP'de oyun bitmez' sözleriyle köşesine taşıdı.
  • 08.10.2013 - 09:31

  Mahmut Övür CHP deki adaylık yarışını yazdı #1

  Yerel seçimler yaklaşırken CHP de İstanbul adayı için çalışmalara başladı. CHP için en çok konuşulan isim Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'dü. Ancak CHP'de Gürsel Tekin aday adaylığını açıkladı. Sarıgül ve Tekin şimdiden yarışa başladı. 

  SARIGÜL NİYE Mİ ADIM ATMIYOR?

  Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür de konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Mahmut Övür'e göre, Sarıgül dilekçe verir 'Beni affedin' derse siyasi aktör olmaktan çıkacağı için adım atmıyor, Kılıçdaroğlu ise Sarıgül'ün elini güçlendireceğinden çekindiği için dilekçe verip affedilmesini istemiyor.

  İşte, 'CHP'de oyun bitmez' diyen Övür'ün o yazısı:

  Sarıgül, CHP'ye dilekçe verip 'beni affedin' dediği anda etkili bir aktör olmaktan çıkacağını iyi biliyor. Kılıçdaroğlu da tüzüğün 38'inci maddesini işletip af çıkarırsa Sarıgül'ün elini güçlendireceğini iyi biliyor. Tam bir satranç oyunu ya da 'CHP'de oyun bitmez'in yeni versiyonu.

  KENARDA BEKLEYECEK SİYASİ AKTÖR

  Zaten son dönemde ne zaman Sarıgül'ü yazsam ya da bir yerde konusu açılsa birkaç siyasetçi arkadaşım ısrarla şu tezi savunuyor: "Sarıgül garanticidir. Göreceksin CHP'ye gitmeyecek."
  Bunu da Sarıgül'ün ülkeyi karış karış dolaşarak "İstanbul'da yarı finale hazırlanıyorum" dediği bir zeminde söylüyorlar.
  Siyasette bu tür garip şeyler fazla olmaz. Şimdi bu garipliğin en kırılgan noktasındayız. İki taraf da sıkışmış durumda. CHP almazsa oy kaybedecek; Sarıgül de gelmezse hele gelmeme nedenini iyi açıklamazsa, siyasi yaşamı riske girecek.

  TEKİN'İN ADAYLIĞI SARIGÜL İÇİN FIRSAT OLDU

  Üçüncü bir yol da var: Başta söyledik, Tekin'in çıkışı Sarıgül'e yeni bir manevra yapma yani kaçma şansı da veriyor.
  Kim bilir belki de birileri şöyle düşünüyor: "Seçimde yenilmemiş ve denenmemiş bir siyasi aktörün kenarda beklemesinde yarar var."
  Öyle ya önümüzde cumhurbaşkanlığı, o da olmazsa genel seçim var.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir