Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
293.100
2.59%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Sarızeybek: PKK'nın kasasını anlattım

  Sarızeybek: PKK'nın kasasını anlattım

  Emekli Albay Erdal Sarızeybek, tanık sıfatıyla savcıya verdiği ifadenin ardından konuştu.
  • 29.02.2012 - 05:47

  Sarızeybek: PKK nın kasasını anlattım #1

  Emekli Albay Erdal Sarızeybek, Ergenekon soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Cihan Kansız'a "tanık" sıfatıyla ifade verdi.

  PKK'NIN KASASINI ANLATTIM

  Milliyet'ten Esra Alus'un haberine göre; Sarızeybek' "PKK'nın finans kaynaklarıyla ilgili bildiklerimi anlattım" dedi. Sarızeybek "Ya Gazi Paşa Duyarsa" isimli kitabında anlattığı olaylarla ilgili bilgi verdiğini belirterek, "Savcı Bey kitabımda yer alan bazı konuları, özellikle de terör örgütü ile ilgili yaptığım araştırmaları sordu" dedi.

  500 MİLYON EURO İSVİÇRE'DE

  PKK'nın kasasıyla ilgili bildiklerini anlattığını söyleyen Sarızeybek, "Örgütün finans kaynağı ile ilgili olarak bildiklerimi anlattım. Öcalan davasının tutanaklarında yazıyor aslında. Tutanaklarda PKK'nın kasasının İsviçre'de Kürt ve Dayanışma Vakfı'nda olduğu anlatılıyor. Kimsenin dikkatini çekmemiş. Genelkurmay da açıklama yaptı. 'Örgütün 500 milyon euro uyuşturucudan geliri var' dedi. Yaklaşık 1 milyar eurosu burada aklanıyor" şeklinde konuştu.

  74 ASKERİN KATİLİ OSMAN ÖCALAN

  Sarızeybek ayrıca PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın 74 askerin katili olduğunu açıkladığını da kaydetti.

  ZEKERİYA ÖZ'E SORMUŞTU

  Sarızeybek hakkında 2009 yılında bir gazetede "Ergenekon kasaları" başlığıyla BDDK'nın kendisinin de aralarında bulunduğu 143 kişinin kasası bulunup bulanmadığının bankalara sorulduğuna ilişkin haber yer almıştı. Sarızeybek, kasası olduğuna ilişkin iddiaları sert bir dille yalanlamış ve gazete hakkında dava açmıştı. Bu mahkemeye gelen bir evrakta ise Sarızeybek'in "Ergenekon şüphelisi" olduğu belirtilmişti. Bunun üzerine Sarızeybek, 19 Ekim 2010'da, "Ergenekon" soruştuması kapsamında şüpheli olup olmadığını öğrenmek için soruşturmayı yürüten dönemin özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile görüşmüştü.

  KİTAP HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir