Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
437.466
-1.00%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Sarkozy'e fena laf soktu - izle

  Sarkozy'e fena laf soktu - izle

  Ahmet Davutoğlu, isim vermeden Sarkozy'e Fransa'nın Afrika'daki sömürgelerini kastederek laf soktu.
  • 17.12.2011 - 04:55

  Sarkozy e fena laf soktu - izle #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bugün bizim tarihimizi yargılamaya kalkan sömürge güçler, tarihin üzerine ambargo koymak isteyenler, gelsinler bu tabloya baksınlar." dedi.

  Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı tarafından TUSKON'un ev sahipliğinde düzenlenen ''Türkiye-Afrika Ortaklığı Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı'' sonrası gerçekleştirilen gala yemeğinde yaptığı konuşmada, 2014'te Türkiye-Afrika arasında 50 milyar dolar dış ticaret hacmi hedefleriklerini söyledi.

  10 BİN İŞ GÖRÜŞMESİ

  Davutoğlu toplantıda 350 Afrikalı iş adamının bin Türk iş adamıyla 10 bin iş görüşmesi gerçekleştirdiğini vurguladı.

  Bugün yapılanları, 21. yüzyılın en önemli stratejik adımlarından biri olarak gördüğünü vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

  "ZİHNEN AFRİKALIYIZ"

  ''Ne olur bütün Afrika'yı dolaşın, oradaki kardeşlerimizle buluşun, nerede bir engelle karşılaşırsanız Dışişleri Bakanlığı yanınızda olacak. Afrika bizim için uzak bir kıta değil. Belki şu anda Afrika ile stratejik ortağız, ama biz ruhen, zihnen kendimizi Afrika Birliğine tam üye kabul ediyoruz. Biz onların ayrı kıtalardaki kardeşleriyiz.Asırlarca sömürgeciliğin ıstırabı altında ezilmiş bu halklar ve sömürgecilere karşı en onurlu direnişi göstermiş bu millet, 21. yüzyılı el ele yürüyecekler ve 21. yüzyılda yükselen güç olacaklar.

  SARKOZY'E LAF SOKTU

  Bugün bizim tarihimizi yargılamaya kalkan sömürge güçler, tarihin üzerine ambargo koymak isteyenler, gelsinler bu tabloya baksınlar. Burada kimleri kastettiğimi çok iyi biliyorsunuz. Tarihimizi savunma hakkını bile elimizden almaya kalkanlar, kendilerinin terk ettiği Afrika ile bugün bizim buluştuğumuz Afrika'yı karşılaştırsın. Ten rengine, ırkına bakmaksızın, dinine, mezhebine bakmaksızın, Türklerle Afrikalıların nasıl buluştuğunu görsünler ve kendi tarihleri ile karşılaştırıp bir kez daha utansınlar. Biz bir daha sömürgeci zihniyetin Afrika'ya egemen olmaması için Afrikalı kardeşlerimizle kader birliği yapalım dedik. Onun için Başbakanımız Somali'ye, kendi ailesi ile, en yakın arkadaşları ile, çocuğu ile, Türkiye'nin en seçkin aydınlarıyla gitti. Göstermek istediği tek bir şey vardı, Somalili bu fakir, cılız, aç çocukların kaderi bizim kaderimizdi... Afrika'nın her köşesinde olacağız ve Afrika'nın bu makus talihini hep birlikte yeneceğiz. Bir daha Afrika, geri kalmışlığın, ezilmişliğin coğrafyası değil, onurun, başı dik duruşun ve ekonomik kalkınmanın coğrafyası olacak.''

  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir