Petrol
112.22
1.38%
Euro
17.4461
0.86%
Dolar
16.3345
1.61%
Altın
974.03
0.81%
Borsa
2396
0.00%
Bitcoin
488.196
2.48%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Savaş Ay'ın vasiyeti herkesi ağlattı - izle

  Savaş Ay'ın vasiyeti herkesi ağlattı - izle

  Usta gazeteci Savaş Ay için, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi.
  • 11.11.2013 - 13:24

  Savaş Ay ın vasiyeti herkesi ağlattı - izle #1

  Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta gazeteci Savaş Ay'ın cenazesi, Sabah Gazetesi önünde düzenlenen törenin ardından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na getirildi. Burada düzenlenen tören Savaş Ay'ın hayat hikayesini anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı. Ardından dostları Savaş Ay'ı anlattı.

  Savaş Ay'ın vasiyeti herkesi ağlattı - izle

  'VAZGEÇMEYEN ADAM...'

  Törenin sunuculuğunu yapan Okan Bayülgen, 'Her an yerinden kalkıp 'bunu mu yaptın' diyebilir. Ne yapsak az çünkü. Gelin bunu hep beraber 40. yıl onurlandırması gibi düşünün. Çünkü ölüm karşısında aciz, çaresiz, asık suratlı insanlar olarak etrafında toplanmış, zannımızca onu uğurlamaya çalışıyoruz. Bugün burada uğurladığımız adamın hikayesi, vazgeçmeyen adamın hikayesidir. Herhalde gençliğinden ölümüne kadar onun hayatının bir kısa günü, birçoğumuz için maceranın ta kendisidir. Daha dolu dolu yaşayan bir adam görmedim' dedi.

  'HÜZNÜN İÇİNE NEŞE KATARDI'

  Savaş Ay'ın, hüznün içine neşe katmayı her zaman bilen bir insan olduğunu anlatan Zülfü Livaneli ise, 'Konuşmak çok zor Savaş'ım burada yatarken. Yani benim dilimde yiğidim, aslanım burada yatarken konuşmak çok zor. Fakat bu konuşmayı devam ettirmem ya da başka bir tonda yapabilmem için bana gücü yine Savaş veriyor. Çünkü yıllardır tanıdığım Savaş Ay hüznün içine neşe katmayı her zaman bilen bir insandı. Çok zor günlerinde de gördüm, benim zor günlerimde de gördüm. Her zaman 'aldırma, bu da geçer' bir tavrı vardı' diye konuştu.

  'BÜYÜK BİR DEVRİMCİYDİ'

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Savaş Ay'ın büyük bir devrimci olduğunu ifade ederek, '2 sene önce anneciği hakkın rahmetine kavuştu. Şimdi de Savaş ağabeyi büyük bir yolculuğa uğurluyoruz. Ahde vefanın olduğunu, dostluğun olduğunu bir kez daha bu salonu doldurarak gösterdiniz. Savaş ağabey hepimizin örnek alması gereken bir kişilik. Mesleğine bu kadar bağlı, mesleğini bu kadar seven, neredeyse gece yatarken bile makinesini yanından ayırt etmeyen bir insandı. Savaş ağabey gerçekten büyük bir devrimciydi. Yaptığına inanırdı ve inandığını yapardı' şeklinde konuştu.

  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, 'Savaş ağabeyi son 10 yılda yakından tanıma fırsatı buldum. Bugün buraya derin bir acı içerisinde geldim. Çok sevdiğimiz, yakın bulduğumuz bir ağabeyimizdi' dedi.

  KARDEŞİ VASİYETİNİ AÇIKLADI

  Törende sahneye çıkan Savaş Ay'ın kız kardeşi Işıl Ay ise herkesi duygulandırdı. Işıl Ay, 'Sizlerin Savaş ağabeyiydi. Hastane odasında bir gün karşılıklı otururken bana bir vasiyeti oldu. Çocuklar bana sordu 'vasiyeti var mıydı' diye. O vasiyeti ben herkesin huzurunda söylemek istedim. Ninni şarkısını çok severdi. Annemin o ninnileriyle büyüdük. 'Lütfen mezarımın başında bu şarkıyı bana mırıldanır mısın?' dedi. Şimdi elimden geldiği kadar bu şarkıyı mırıldanacağım size ve ağabeyime' dedi.

  Işıl Ay daha sonra Savaş Ay'ın vasiyeti üzerine Ninni şarkısını seslendirdi. Bunun üzerine salonda bulunanlar duygusal anlar yaşadı. Şarkının ardından konuşmasını sürdüren Işıl Ay, 'Bana her zaman 'Hocasın, şarkılar okuyorsun ama hiç şiir yazmıyorsun' derdi. Bir gün ona bu şiiri yazacağım hiç aklıma gelmezdi' dedi. Işıl Ay daha sonra 'Babayarım' diye başlayan şiiri okudu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir