Euro
10.3057
-0.03%
Dolar
8.7668
0.06%
Altın
493.45
0.52%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
389.399
3.02%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C

  Savaşan şahinler PKK'ya göz açtırmıyor

  Diyarbakır'daki Pars ve Atmaca filoları Kandil'i ablukaya alarak teröristleri mağaraya sıkıştırdı.
  • 30.04.2012 - 09:11
  Savaşan şahinler PKK'ya göz açtırmıyor

  Savaşan şahinler PKK ya göz açtırmıyor #1

  PKK'ya yönelik 14 Temmuz 2011 Silvan saldırısı sonrasında etkin operasyon başlatan Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki bazı birlik ve filolara özel görevler verildiği ortaya çıktı. Özel birliklerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından tebrik edildiği öğrenildi.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel "Terörle mücadelemiz sürecek, hem de aralıksız" sözleri ile terörle mücadelenin süreceğini ifade etti.

  HAVADAKİ FİLOLAR

  Sabah gazetesinin haberine göre; kara birliklerinin yanında son dönemlerde PKK'ya yönelik en etkin operasyonları savaşan şahinler gerçekleştiriyor. Orgeneral Necdet Özel'in büyük önem verdiği operasyonların merkezi Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı. Bu çerçevede Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu 181. Filo (Pars) ve 182. Filo (Atmaca) aktif görev yapıyor. Bu iki filoya 202. İrtibat ve Arama- Kurtarma Filosu (Şark) ile Malatya'da konuşlu 171. Filo (Korsan) ile Batman İnsansız Hava Araçları (İHA) Üs Komutanlığı destek veriyor. Filolar sürekli operasyon durumları nedeniyle "havadaki filolar" diye tanımlanıyor.

  KANDİL'E ABLUKA

  Pars ve Atmaca filoları gün içinde Irak ve Suriye sınır bölgelerinde sürekli olarak uçuşlar gerçekleştiriliyor. Uçuşların ana merkezini ise Kandil Dağı ve çevresi oluşturuyor. Bunun yanında sınır bölgesindeki Hakurk, Haftanin, Sinat ve Zap Bölgeleri de kontrol altında tutuluyor. Yurt içinde de Cudi, Kato, Gabar ve Yazlıca'da gerçekleştirilen uçuşların gün içinde 4-6 saat sürdüğü belirtiliyor. Filoların sürekli operasyonları nedeniyle PKK'nın lider kadrosundaki isimler Murat Karayılan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin'in yanısıra bölge sorumlularının hareket kabiliyetlerinin kısıtlandığı örgütün telsiz konuşmalarında açık bir şekilde yer alıyor. Filoların yoğun baskısı sonucunda bulundukları yerden çıkamayan lider kadronun "Bölgene sahip çık, kontrol altında tut" prensibi ile varlık göstermeye çalışmaları dikkat çekiyor.

  'KARARLIYIZ'

  23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerle sohbet eden Genelkurmay Başkanı Org. Özel, TSK'nın terörle mücadele konusunda kararlı olduğunu söyledi. Özel, "Terörle mücadelemiz sürecek, hem de aralıksız. Bütün unsurlarımız üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapma gayreti içindedir" dedi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten de, filoların başarısını "Bütün unsurlarımız ve filolarımız tüm görevlere karşı her zaman hazırdır" sözleriyle övdü.

  GÜL VE ERDOĞAN'DAN TEŞEKKÜR

  TSK'nın en önemli birliğini oluşturan filolarda görev yapan pilotlar çok özel eğitimler sonucunda bu birliklerde görev yapıyor. Sınır ötesi operasyon yetkisine sahip olan Diyarbakır ve Malatya'daki üslerde konuşlu filolardaki pilotlar yüksek sicilleri ile biliniyor. Pilotların görev haricindeki durumları Karargah tarafından yakından takip ediliyor ve bütün ihtiyaçlarının anında gideriliyor.Filoların terörle mücadeledeki başarıları nedeniyle Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın tebriklerini ilettiği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir