Dolar
6.8647
0.0101%
Euro
7.8494
0.299%
Altın
1811.78
0.1282%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
400.153
0.1882%
Bitcoin
63254.42
-0.7586%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C
  Savcı Öz'ün iddialarına iki isimden de yalanlama geldi

  Savcı Öz'ün iddialarına iki isimden de yalanlama geldi

  Zekeriya Öz, Başbakan'ın kendisine iki kişi gönderdiğini söylemişti.
  • 09.01.2014 - 17:58
  Savcı Öz'ün iddialarına iki isimden de yalanlama geldi

  Savcı Öz'ün iddialarına iki isimden de yalanlama geldi #1

  Öz'ün, ''Hükümete yönelik operasyonları durdur yoksa zarar göreceksin deyip beni tehdit ettiler'' dediği iki isimden, iddialara yalanlama geldi. Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Öz'ü yalanladı.

  YAZILI AÇIKLAMA YAPTILAR

  Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün açıklamaları sonrasındaki tartışmalar üzerine yaptıkları yazılı açıklamada, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmelerinin, tehdit etmelerinin ve 'soruşturmayı kapatın' demelerinin asla söz konusu olmadığını" bildirdi.

  "BENİM İSMİMİ SÖYLEMEDİ AMA..."

  Onursal Yargıtay üyeliğinden ayrı olarak Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi olarak görev yaptığını anımsatan Ömeroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

  "Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu konuda da Sayın Öz'den doğru açıklama bekliyorum. İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz, bu iki yüksek yargı mensubunun ismini açıklamamıştır. Açıklasaydı ve ismimi belirtseydi gerekli cevabı verirdim.

  "KENDİSİNİ BURSA'DAN TANIYORUM"

  Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesi'nden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul'da, Bursa'da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık 2013 günü Bursa'da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa'daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır.

  Tekrar ediyorum: Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın' demem asla söz konusu değildir. Açılan bir soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez."

  YARGITAY 13. CEZA DAİRESİ BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

  Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit de yaptığı yazılı açıklamada, Başsavcıvekili Öz'ü yakından tanıdığını ve ailece görüştükleri bir yargı mensubu olduğunu belirtti.

  Cirit, açıklamasında şunları kaydetti:

  "BURSA'DA GÖRÜŞTÜK AMA TEHDİT SÖZ KONUSU DEĞİL"

  "28 Aralık 2013 tarihinde ailemle birlikte memleketim Burhaniye'ye giderken, Bursa'da konakladığımız otelde akşam yemeğinde Sayın Öz ile ailece birlikte olduk. Ancak iddia edildiği gibi Sayın Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın demem' söz konusu değildir.

  Bilindiği üzere, hiçbir yargı mensubu aracılık veya tehdit gibi hususları kabul etmediği gibi hiçbir hukuk adamına da yakıştırmaz. Açılan bir soruşturma mutlaka olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmak zorundadır. Usul hükümleri bunu gerektirir. O nedenle 'soruşturmayı kapat' diye bir söylem anlamsızdır ve olamaz."


  Görüş Bildir