Euro
14.937
3.24%
Dolar
13.1144
2.33%
Altın
762.58
3.75%
Borsa
1.81
0.05%
Bitcoin
759.437
3.23%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Savcılık 4 polisin sır Ankara ziyaretini araştırıyor

  25 Aralık darbe operasyonunda görevli İstanbul Mali Şube’ye bağlı 4 polisin, 10 bin lira ödenekle şubeye bağlı bir araçla Ankara’ya gittikleri, esrarengiz gezi boyunca da şubede rutin bir şekilde ‘çalışıyor’ gösterildikleri ortaya çıktı.
  • 12.09.2014 - 10:25
  Savcılık 4 polisin sır Ankara ziyaretini araştırıyor

  Savcılık 4 polisin sır Ankara ziyaretini araştırıyor #1

  25 Aralık darbe operasyonunda görevli İstanbul Mali Şube’ye bağlı polislerin Ankara’da geçirdikleri gizemli 4 gün mercek altına alındı. Şubeye bağlı bir araçla Ankara’ya giden 4 polisin resmi olarak görevlendirilmediği ancak kendilerine toplamda 10 bin TL ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Polisler Ankara’da geçirdikleri 4 gün boyunca, şubede rutin bir şekilde çalışıyor gibi gösterildi.

  NEDENİNİ AÇIKLAMADILAR

  Gizemli Ankara seyahati 25 Aralık dosyasına girdi. 25 Aralık darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Emniyette “paralel yapı”ya yönelik başlatılan incelemelerde 4 polisin gizli bir şekilde Ankara’ya gittiği tespit edildi. Ankara’da olmalarına ve bunun için 10 bin TL ödeme almalarına rağmen şubedeymiş gibi gösterilen polislerin sır seyahati mercek altın alındı. İçişleri Bakanlığı emniyet Genel Müdürlüğü Müfettişlerinin emniyet kayıtlarında yaptığı incelemelerde 25 Aralık’tan bir hafta önce İstanbul Mali Şube’ye bağlı 4 polisin Ankara’ya gittikleri tespit edildi. Ancak bununla ilgili kayıtlarda herhangi bir bulguya rastlanmadığı gibi polislerin Ankara’da olmasına rağmen Mali Şubede çalışıyormuş gibi gösterildiği belirtildi. Kayıtlarda 15 Aralık’ta Ankara’ya giden ve 19 Aralık’ta geri dönen 4 polisin bu 4 günlük süre zarfında şubede rutin şekilde çalıştıkları görünüyor. Bunun üzerine önce herhangi bir resmi görevlendirme olmadan Ankara’ya giden polislerin ifadeleri alındı. Tahkikat sırasında Mali Şube’ye bağlı polis memurları Volkan D, Burhan İ, Mahmut U ve Turan G’nin başkomiser Arif İ’nin talimatıyla Ankara’ya gönderildiği anlaşıldı.

  Soruşturma kapsamında ifadesi alınan bir polis memuru, Başkomiser Arif İ’nin ‘Ankara’ya emniyet filosuna kayıtlı 34 VR 3025 plakalı araçla gideceklerini söylediğini, görevin içeriği hakkında bilginin Ankara iline varıldığı zaman söyleneceğini ve Ankara’da bir müdür ile görüşüp talimat alacaklarını’ dediğini aktardı. İfade veren polis memuru Ankara’ya 15 Aralık günü ulaştıklarını ve Polis Evi’ne yerleştiklerini söyleyerek, 16 ve 17 Aralık günü herhangi bir operasyon, takip veya tespit yapmadıklarını savundu.

  ALELACELE İSTANBUL'A ÇAĞRILDILAR

  Şubede yapılan kayıtlarda, söz konusu polislerin Ankara operasyonuyla ilgili polislere sadece “Planlı Operasyon Bilgi Formu” düzenlendiği ve bu form karşılığında operasyonla ilgili Daire Başkanlığı’ndan 10 bin TL ödenek alındığı anlaşıldı. Ankara’da polisevinde kalan ve Ankara’da bir de araç kiralayan polis memurları 17 Aralık’tan iki gün sonra alelacele İstanbul’a çağrıldı. Polislerin Ankara seyahati 25 Aralık darbe girişimi soruşturma dosyasına girdi. Savcılık 4 polisin Ankara’da ne yaptığını, kimlerle temas kurduğunu tespit etmeye çalışıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir