Dolar
6.7222
0.2535%
Euro
7.5348
0.4452%
Altın
1723.42
-0.2436%
Borsa
108097.27
0%
G. Altın
373.24
0.2985%
Bitcoin
63949.21
-0.3805%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Savcılıktan Koza İpek Holding açıklaması

  Savcılıktan Koza İpek Holding açıklaması

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Koza Holding bünyesindeki 22 şirkete kayyum atanmasının gerekçelerini anlattığı bomba bir açıklama yaptı.
  • 27.10.2015 - 16:16

  Savcılıktan Koza İpek Holding açıklaması

  KOZA

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Koza Holding bünyesindeki şirketlere kayyum atanması ile ilgili çarpıcı bir kamuoyu açıklaması yaptı. Holding şirketlerinde yapılan usulsüzlüklere ilişkin önemli ayrıntılar verilen açıklamada şu satırlara yer verildi:

  ARAMA YAPILDI

  Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2014/119687 sayılı dosya üzerinden; terör örgütü yöneticisi olmak, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, örgüt tarafından toplanan himmet paralarının şirketler aracılığıyla aklanması ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından dolayı Koza İpek Holding A.Ş. ile bağlı şirketlerin sahipleri ve yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmada, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 2015/3353 sayılı değişik iş kararı doğrultusunda 01.09.2015 günü bazı ikametgahlarda ve şirketlerde arama yapılmıştır.

  Yapılan aramalarda el konulan faturalar, defterler, dijital kayıtlar ile diğer belgeler üzerinde inceleme yapmak üzere, konusunda uzman bilirkişiler görevlendirilmiştir.

  Görevlendirilen bilirkişilerin yaptıkları ön çalışma sonucu düzenledikleri raporda;

  -Şirketlerin ticari defterlerinde çeşitli sahtecilikler yapıldığı,

  -Hileli muhasebe işlemleri yapmak suretiyle, paralel bir muhasebe sistemi oluşturulduğu,

  -Şirketlere kayıt dışı para girişlerinin olduğu,

  -Reel üretimlerle beyan edilen üretimler arasında farkların bulunduğu,  -KAP'a (Kamuyu Aydınlatma Platformu) bildirilen altın üretimi miktarı ile gerçekte üretilen altın üretimi miktarı arasında şüpheli farklılıkların bulunduğu,

  -Şüphelilerin şirketlerin faaliyetleri çerçevesinde, halen suç işlemeye devam ettikleri belirtilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından ilgililer aleyhine kuvvetli suç şüphesinin var olduğu değerlendirilmiştir.

  Polisler Koza İpek binasına girdi VİDEO

  POLİSİNİN TESPİTLERİ

  Yine yapılan aramalarda el konulan dijital materyaller üzerinde, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan ve halen devam eden incelemelerdeki ilk tespitlerde;

  HİMMET ADI ALTINDA TOPLANAN ALTINLAR

  -İlgili holdingin ve bağlı şirketlerin bilgisayarlarında yüzlerce sayfa himmet tablolarının yer aldığı, şirket binalarında himmet adı altında toplanan altınların bulunduğu,

  FETÖ'YE FİNANSAL KAYNAK

  -Bu toplanan himmetleri, altın üretiminden kazanılmış gibi göstererek paravan şirketler aracılığıyla akladıkları ve kendilerine ait vakıflara aktardıkları, bu şekilde tüm şüphelilerin fikir ve eylem birliği içerisinde FETÖ'ye (Fethullahçı Terör Örgütü) finansal kaynak sağladıkları yönünde bilgi ve belgelerin bulunduğu saptanmıştır.

  NEDEN KAYYUM ATANDI?

  Cumhuriyet Başsavcılığımızca söz konusu holding ile bağlı şirketlerin sahibi ve mensuplarının yasalara aykırı şekilde topladıkları himmet paralarını şirketlerin yasal faaliyetlerinden elde edilmiş gibi göstererek akladıkları, şirket kazançlarından örgüte finansal kaynak sağladıkları, eğitim kurumlan aracılığıyla FETÖ'ye eleman kazandırmaya çalıştıkları, yazılı ve görsel medya organları aracılığı ile FETÖ'ye yönelik yürütülen tüm adli soruşturmaları manipüle ederek devlet aleyhine, örgüt lehine algı operasyonu faaliyeti içerisinde bulundukları, yine yaptıkları yayınlarla FETÖ mensuplarını suçtan kurtarmaya çalıştıkları, bu şartlarda mevcut soruşturmanın sağlıklı biçimde yürütülmesi ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için CMK nun 133.maddesi kapsamında kayyum atanmasının gerekli olduğu değerlendirilmiş olup, bu amaçla tüm şirketlere kayyum atanması talep edilmiştir.

  Talebimizi kabul eden Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği ilgili şirketlere kayyumlar atamıştır.

  Kayyumlar soruşturma süresince ilgili hakimliğin gözetim ve denetimi altında faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

  Soruşturmamız CMK ve diğer yasal mevzuat kapsamında, hukuk kuralları gözetilerek titizlikle devam etmektedir.


  Görüş Bildir