Dolar
7.3281
-0.1308%
Euro
8.6032
-0.145%
Altın
2027.17
-0.0197%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
477.603
-0.1768%
Bitcoin
86650.89
-0.5153%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Şehit abisi ve 3 oğlu dağda ölen anneden barış çağırısı

  Şehit abisi ve 3 oğlu dağda ölen anneden barış çağırısı

  Kardeşini şehit veren Ahmet Baki ve 3 oğlunu dağda kaybeden anne Rukiye Aslan'dan barış çağrısı geldi..
  • 14.01.2013 - 12:18
  Şehit abisi ve 3 oğlu dağda ölen anneden barış çağırısı

  Şehit abisi ve 3 oğlu dağda ölen anneden barış çağırısı #1

  Van'da 84 sivil toplum örgütü devlet ve Öcalan görüşmelerine destek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

  STK'LAR İMRALI GÖRÜŞMELERİNE DESTEK VERDİ

  Toplantıda en büyük dikkati kardeşini şehit veren Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Baki ile PKK'lı üç çocuğunu kaybeden Barış Anaları İnisiyatifi Başkanı Rukiye Aslan'ın bir araya gelmesi çekti. Van'da, aralarında meslek odaları, sendikalar, sağlık meslek örgütleri ve derneklerin bulunduğu 84 sivil toplum kuruluşu devlet ve İmralı görüşmelerine destek için bir araya gelip basın açıklaması yaptı. Bir otelde düzenlenen basın açıklamasını STK'lar adına Van-Hakkari Tabipler Odası Başkanı Çetin Kotan okudu. Son dönemde Kürt sorunuyla ilgili olarak devlet ve İmralı yeniden görüşmelerin başlamasının ümit verici olduğunu belirten Kotan, sürecin dikkatli bir şekilde sürdürülmesine dikkat çekti.

  BAŞLAYAN GÖRÜŞMELER DEVAM ETMELİ

  Bu tür barış görüşmelerinin zorlu süreçler olduğunu söyleyen Kotan, "Yıllar süren çözümsüzlükten sonra tarafların barış masasına oturmalarıyla birlikte bu süreci sekteye uğratacak olaylar yaşanmaktadır. Nitekim Fransa'da yaşanan son olay da apaçık bir provokasyondur. Bundan sonra da bu tür olayların yaşanması ihtimaldir. Başlayan barış görüşmelerinin bu tür olumsuzluklardan etkilenmeden sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu görüşmeler süresince başta siyasetçiler ve basın olmak üzere herkesin sürece uygun bir barış dili geliştirmesi gerekir. Yine tarafların bu süreç boyunca şeffaf olmaları sürecin sekteye uğramasının önüne geçer" dedi.

  ŞEHİDİN DE, DAĞDA ÖLDÜRÜLENİN DE ANASI AĞLIYOR

  Toplantıya katılan ve aynı masada yanyana oturan kardeşini Hakkari Şemdinli'de 16 yıl önce şehit veren Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkan Ahmet Baki ile 3 çocuğunu dağda kaybeden PKK'lı annesi ve Barış Anaları İnisiyatifi Başkanı Rukiye Aslan dikkat çekti. Ortamın provoke edilebileceğini belirten Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkan Ahmet Baki, "Ben bir şehit abisiyim. Bu acının ne olduğunu çok iyi biliyorum. Benim anam 16 yıldır ağlıyor. Buna eminim ki dağda öldürülenin anası da ağlıyor. Ana anadır. Ana yüreği birdir. Ben artık hiçbir ananın ağlamasını istemiyorum. Artık herkes bu taşın altına elini koysun. Biz bu taşın altına elimizi koyduk" dedi.

  Kürtçe konuşan 3 çocuğunu dağda kaybeden Rukiye Aslan'da "Dağdakilerin de askerinde ölmesini istemiyorum. Anneler ağlamasın askerde ölen de dağdakiler de bizim çocuklarımızdır" dedi.

  Görüş Bildir