Petrol
96.75
0.22%
Euro
18.2364
-0.13%
Dolar
18.0791
0.00%
Altın
1.021
0.01%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
417.736
-1.90%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Şehit Asteğmen Kubilay anıldı

  İzmir'in Menemen ilçesinde 81 yıl önce şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, düzenlenen törenle anıldı.
  • 23.12.2011 - 14:29
  Şehit Asteğmen Kubilay anıldı

  Şehit Asteğmen Kubilay anıldı #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı tören öncesi, Menemen Garı önünden, Kubilay Şehitliği ve Anıtı'na kadar "Kubilay'ı anma, demokrasi ve laiklik yürüyüşü" yapıldı.

  FRANSA'YI PROTESTO ETTİLER

  Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı bando eşliğindeki, yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşe ellerinde Türk bayrakları ile katılan vatandaşlar, Fransa'yı protesto eden pankartlar açtı.

  Törende, Şehit Kubilay Anıtı'na, Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye ve Şehit Asteğmen Kubilay'ın yakınları çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saygı atışı yapıldı. Törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in mesajı da okundu.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

  "KUBİLAY GİBİ MİLYONLARCA TÜRK GENCİ VAR"

  Topçu Binbaşı Gürsel Tosun, törende yaptığı konuşmada, Asteğmen Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki'nin şehit edilişinin 81. yılı olduğunu hatırlattı.
  Tosun, şunları söyledi:
  "Şehit Kubilay, kalbi vatan sevgisiyle dolu, bir idealistin millet ve cumhuriyet değerleri uğruna canını feda edişinin en güzel örneğidir. Onlar Cumhuriyet'i koruma ve yaşatma uğruna hayatlarını feda etmişlerdir. Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusunlar. Onların bize emaneti olan cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini kimse yıkamaz. Çünkü Kubilay gibi içinde milyonlarca ferdi bulunan bir cumhuriyet gençliği var."

  Atatürk'ün Gençliğe Hitabı ve Türk Gençliği'nin Atatürk'e Cevabı da öğrenciler tarafından okundu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu'nda Büyük Erkekler kategorisinde 1. olan Bekir Karayel, 2. Cihat Uluş ve 3. Hasan Pak'a ödül verdi.

  Törende, ayrıca Menemen Belediyesi'nin düzenlediği futbol turnuvasında dereceye girenlere de ödül verildi.

  KILIÇDAROĞLU: "BÜTÜN ŞEHİTLEMİZİ ANIYORUZ"

  Kemal Kılıçdaroğlu, törenin ardından sonra parti otobüsüyle Menemen'de vatandaşları selamladı. Daha sonra Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'i makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, devrim şehidi Kubilay'ı andıklarını belirterek, Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü için mücadele eden, kanlarını döken bütün şehitleri saygıyla andıklarını kaydetti.

  Kılıçdaroğlu, "Kubilay, bir şairimizin dediği gibi "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" şiirinin adeta bir simgesidir" dedi.

  Ege Ordu Komutanı Orgeneral Atay

  Törene katılan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, anıt şeref defterin şunları yazdı:
  "Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerini, Atatürk ilke ve inkılaplarını hedef alan bu olay kutsal dinimizin menfur emellere alet edildiğinin göstergesi olarak tarih sayfasında yer almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri verdiğiniz mücadeleyi minnetle anacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'ni ve onun temel niteliklerini korumak uğruna canlarını feda eden bütün kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, ruhlarınız şad olsun."

  Vali Vekili Ardahan Totuk da Anı Şeref Defteri'ne yazdıklarını törene katılanlara okudu.

  Anıt Şeref Defteri'nin imzalanmasının ardından Kubilay'ın yakınları ile hatıra fotoğrafı çektirildi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk ile beraberindekiler daha sonra şehitliği gezerek karanfil bıraktı.Törene, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP Genel Başkan Yardımcıları Birgül Ayman Güler, Gürsel Tekin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve vatandaşlar katıldı.

  ORGENARAL ÖZEL'DEN MESAJ

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de, Şehit Kubilay'ı Anma Günü dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir mesaj yayınladı.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa ile tanımlanan Cumhuriyet'in temel niteliklerine yürekten bağlı Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, asil Türk milletinden almış olduğu güç, sarsılmaz azim, irade ve kararlılık ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefinin ilerisine doğru yürümeye devam edeceğini bildirdi. Orgeneral Necdet Özel'in mesajı şöyle:

  "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları,

  Bugün, yüce Türk milletinin çağdaşlaşma ve aydınlanma iradesini simgeleyen Cumhuriyetimiz ile onun çağdaş kazanımlarını yok etmeyi hedefleyen akıl ve sağduyudan yoksun bir grubun Asteğmen Kubilay ile Hasan ve Şevki adlı iki bekçimizi şehit etmelerinin 81'inci yıl dönümüdür.

  Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi, 'Cumhuriyet'in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren' bir simge olarak milletimizin gönlünde ölümsüzleşmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, laik ve demokratik yapısına yönelik bu gibi menfur eylemler, milletimizin Cumhuriyet'e, Atatürk ilke ve devrimlerine olan sarsılmaz inancı ve sağduyusu sayesinde başarılı olamamıştır.

  Geçen süre zarfında Cumhuriyet, Yüce Atatürk'ün işaret ettiği akıl ve bilimin rehberliğinde ilerlemesini ve gelişmesini devam ettirerek bölgesinde örnek alınan bir model, istikrar ve güç unsuru hâline gelmiştir.

  Anayasa ile tanımlanan Cumhuriyet'in temel niteliklerine yürekten bağlı Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, asil Türk milletinden almış olduğu güç, sarsılmaz azim, irade ve kararlılık ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefinin ilerisine doğru yürümeye devam edecektir.

  Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve onun temel niteliklerini korumak uğruna canlarını feda etmekten çekinmeyen şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir