Euro
15.2154
-0.37%
Dolar
13.4277
-0.33%
Altın
796.04
0.31%
Borsa
2011
0.00%
Bitcoin
487.300
-0.35%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz davasında 2 kişiye tahliye

  Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinden sonra Antalya’da DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 23 kişi yargılanıyor...
  • 05.06.2015 - 12:07
  Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz davasında 2 kişiye tahliye

  Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz davasında 2 kişiye tahliye #1

  İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’nde Berkin Elvan soruşturmasına bakan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, geçen 31 Mart’ta makam odasında terör örgütü DHKP-C üyesi grup tarafından rehin alındı. Polisin operasyon düzenlemesi üzerine Savcı Kiraz, teröristlerce vurularak öldürüldü.

  Olayın ardından polis ekipleri 1 Nisan’da yurt genelinde örgüt üyelerine yönelik düzenlendiği eş zamanlı operasyonda, Antalya’da çoğunluğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 22 kişiyi gözaltına aldı.

  İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ

  Polisteki ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen şüphelilerden üniversite öğrencileri 22 yaşındaki Emre Ş., aynı yaştaki Okan Ö. ile 23 yaşındaki Mehmet Devrim Z. tutuklanırken, 19 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıkların avukatı Hakan Evcin’in de davaya şüpheli olarak dahil edilmesiyle sanık sayısının 23’e yükseldiği davanın ilk duruşması Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan 20 sanıktan 17’si katılırken, Ankara Cezaevi’ndeki sanık Mehmet Devrim Z. ise sesli-görüntülü bilişim sistemi üzerinden katıldı. Tutuklu diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı. Çok sayıda sanık yakını ile avukatın da takip ettiği dava nedeniyle adliyeye polis takviyesi yapıldı.

  "GELECEK BEKLENTİLERİ OLAN BİR GENCİM"

  ’Silahlı terör örgütüne üye olmak’, ’patlayıcı madde bulundurmak’ ve ’terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından yargılanan sanıklar ilk duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Görüntülü bilişim sistemi üzerinden savunma yapan tutuklu sanık Mehmet Deniz Z., kendisinin toplumsal olaylara duyarlı bir genç olduğunu söyledi. Antalya’da Berkin Elvan’ın katillerinin bulunması için düzenlenen basın açıklamalarına katıldığını, bunların örgüt faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğini savundu. Mehmet Deniz Z, "Benim ne bombayla, ne de silahla bugüne kadar hiçbir bağlantım olmadı. Gelecek beklentileri olan bir öğrenciyim. Okulumdan geri kalmamak için tahliyemi talep ediyorum" dedi.

  "SOSYALİSTİM DEDİM GÖZALTINA ALINDIM"

  Sanıklardan kapatılan Özgürlükler Derneği Başkanı 49 yaşındaki Mehmet Ali Uğurlu ise 1 Nisan günü sabaha karşı evinin kapısının koç başıyla kırılıp yere yatırılıp eşi ve çocuğunun gözünün önünde sosyalist olduğu için gözaltına alındığını söyledi. Evindeki vergi dairesinden gelen çağrı belgelerinin dahi örgütsel doküman olarak görüldüğünü iddia eden Uğurlu, "Biz demokratik sivil toplum örgütüyüz. Terör örgütü değiliz. Sanki 1 Nisan şakası gibi gelip suçsuz yere gözaltına aldılar" dedi.

  "KAFAMA SİLAH DAYADILAR"

  Tutuksuz sanık 32 yaşındaki Şerife Doğan ise Berkin Elvan’ı kastederek "Bu ülkede çocuklar öldürülmesin, öldürenler cezalandırılsın" dedikleri için terör örgütü üyesi olmakla suçlandıklarını iddia etti. Doğan, evinin halen polis tarafından izlendiğini ve baskın sırasında polisin kendisini yere yatırarak başına silah dayadığını iddia ederek suçlamaları kabul etmedi.

  "ŞAFAK YAYLA PIRIL PIRIL BİR GENÇTİ"

  Sanık avukat Hakan Evcin de siyasi örgüt davalarında sanık avukatlığı yapan devrimci bir avukat olduğu için sanıkların arasına dahil edildiğini iddia etti. Sanıkların çoğunu tanıdığını, birçoğunun da başka davalarda avukatlığını yaptığını belirten Evcin, Savcı Selim Kiraz’ı rehin alan sanıklardan Şafak Yayla’nın fotoğrafını paylaştığı için örgütle ilişkilendirildiğini de söyledi. Avukat Evcin, operasyonda öldürülen Yayla’yı hukuk fakültesi öğrencisi pırıl pırıl bir genç olarak tanıdığını, sevdiği için de fotoğrafını paylaştığını anlatarak suçlamaları kabul etmedi.

  2 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

  Sanık avukatları Münip Ermiş ve Anıl Arman Akkuş’un savunmalarının ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Emre Ş. ile Mehmet Devrim Z.’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine, Okan Ö.’nün tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmaya katılmayan diğer sanıkların ifadesinin alınması ve dosyadaki diğer eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 7 Temmuz’a erteledi. Duruşma sonrasında sanıklar adliyeden ’Mücadeleye devam’ diye slogan atarak ayrıldı.


  Görüş Bildir