Euro
9.9952
0.73%
Dolar
8.4174
0.83%
Altın
490.68
0.81%
Borsa
1.406
0.44%
Bitcoin
323.708
-2.49%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C
  Şeker gibi hanedanlık kurmuşlar

  Şeker gibi hanedanlık kurmuşlar

  Savcı iddianamesi: Özışık ailesinin, hanedan tabirini hak eden bir yaşamı var
  • 23.02.2012 - 10:02

  Şeker gibi hanedanlık kurmuşlar #1

  Kayseri şeker fabrikalarındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık'ın ailesine ait 'akıl almaz servete' dikkat çekildi. 

  Radikal'den Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Özışık'ın kurduğu suç örgütü sayesinde 'hanedan tabirini hak eden bir yaşam sürdüğü', yolsuzluk eylemleriyle 'tahmin edilmesi güç' haksız bir mal varlığı edinildiği belirtildi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, çarpıcı detaylar yer aldı:

  EVDE ÇELİK KASA

  Faturalar fabrikaya: İddianameye göre İstanbul'da alınan 5 katlı bir yalının en üst katı Vedat Ali Özışık'a yatak odası olarak planlandı, 7 bin TL'ye perde yaptırıldı. Bütün harcamalar fabrikaya fatura edildi. Özışık'ın evinde çelik kasada 199 bin 218 TL değerinde altın bulundu.

  İŞE ALINAN KADINLAR İLİŞKİYE ZORLANDI

  Kadınlara taciz: Çete üyeleri fabrikaya aldıkları kadın çalışanları 'gönül ilişkisine' zorladı. Rıza göstermeyenler işten atıldı. İddianameye göre, fabrika yönetim binasında boş bir oda yatak odası olarak donatıldı ve bu amaçla kullanıldı.
  Telekulaklık: Özel kalem müdürü Rifat Herdem, ifadesinde, Özışık'ın odasında duvar içlerine ve süsleme aksesurlarına ses kayıtları cihazı koyduğunu belirterek, "Bu kayıtları tehdit amaçlı kullanıyordu" dedi.

  Kamu ayağı: Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ali Kilci, Başbakanlık Teftiş Kurulu başmüfettişlerinden Mehmet Kılınçer, dönemin Kayseri Vali Yardımcısı Ali Yener Erçin, dönemin Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile Kayseri Asayiş Şube Müdürü Kirami Çelik'in çetenin 'kamu boyutunu' oluşturdukları iddia edildi.

  'Siyasi bir düşünceyi istismar etti'

  Özışık'ın, yönetime ilk seçildiği dönemde 'siyasi bir düşüncenin' desteğini aldığı ve bunu yönetimde kalabilmek için sürekli kullandığı da belirtilerek, şöyle denildi: "Şüphelinin İç Anadolu Bölgesi'nde etkin olan bu siyasi görüşü kendi amaçlarına ulaşabilmek için araç olarak kullandığı, bu amaçla siyasi bağlantılarını da canlı tutmayı hedeflediği görülmüştür. Şüpheli Özışık, yolsuzluk eylemine ilişkin söylentilerin artması üzerine siyasi görüşleri nedeniyle kendisi ile uğraşanlar bulunduğunu ileri sürmüştür."

  MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekinci'nin Özışık'la yaptığı bazı telefon görüşmelerine de iddianamede yer verildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir