Euro
10.3485
-0.81%
Dolar
8.8272
-0.44%
Altın
498.33
-0.15%
Borsa
1.387
0.19%
Bitcoin
384.272
-0.25%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Selahattin Demirtaş Öcalan'la rakip değiliz dedi

  Selahattin Demirtaş Öcalan'la rakip değiliz dedi

  Selahattin Demirtaş "Sayın Öcalan gibi bir kişinin partimizin başkanlığına ve benim pozisyonuma rakip olma durumu yok" dedi.
  • Ajanslar
  • 04.08.2015 - 10:05

  Selahattin Demirtaş Öcalan la rakip değiliz dedi #1

  Türkiye'nin Kuzey Irak ve yurtiçindeki PKK hedeflerine başlattığı operasyonlar sürüyor. HDP de Erdoğan'ı süreci sona erdikmekle suçluyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş son gelişmelerle ilgili Alman medyası DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

  "KANDİL DE, ÖCALAN DA MEMNUN"

  "Kandil'le aranızda bir iletişim kopukluğu olduğu iddiaları var" sorusu üzerine Demirtaş, "Kandil'in ve Öcalan'ın benden rahatsız olduğu gibi spekülatif haberler yapılıyor. Kandil'le aramızda kopukluk yok" dedi ve ekledi "Öcalan ile rakip değiliz. Ve biz hiçbir zaman Öcalansız bir çözümün mümkün olabileceğini de düşünmedik."

  Demirtaş sözlerine şu şekilde devam etti;

  "DELEGELERİMİZ ARZU EDERSE BENİ GÖREVDEN ALIR"

  "Kandil'le aramızda düzenli iletişim yoktu ki, kopukluk olsun. Kastedilen şudur. Kandil'in ve Öcalan'ın benden rahatsız olduğu gibi spekülatif haberler yapılıyor. Ben demokratik bir partinin eş genel başkanıyım. Seçimle iş başına geldim. Delegelerimiz beni bu göreve seçti. Delegelerimiz arzu ederse beni bu görevden alırlar. Benim kimseye rakip olmak ve Sayın Öcalan gibi bir kişinin de partimizin başkanlığına ve benim pozisyonuma rakip olma durumu yok.

  "HİÇBİR ZAMAN ÖCALANSIZ ÇÖZÜMÜN MÜMKÜN OLDUĞUNA İNANMADIK"

  Kendisi 16 yıldır bir adada izolasyon, tecrit içerisinde tutuluyor. Ve PKK için de, Kürtlerin çok önemli bir kısmı için de çok önemli bir lider. Dolayısıyla onun pozisyonu, misyonu bambaşka, ayrı. Ve biz hiçbir zaman Öcalansız bir çözümün mümkün olabileceğini de düşünmedik çünkü ona inanan, güvenen bu kadar insan veya dağda bu kadar insan varken, onu dışlayan hiçbir çözüm barış getirmez. O yüzden hem barışa inandığımız için hem de ayrı kulvarlarda ve alanlarda siyasi görevler, işlevler yaptığımız için birbirimize rakip gibi gösterenler çok yanılıyorlar."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir