Petrol
93.06
-0.34%
Euro
18.2511
-0.02%
Dolar
17.957
-0.01%
Altın
1.027
0.01%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.618
-0.95%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Selahattin Demirtaş: PKK'ya silah bıraktıramayız

  Selahattin Demirtaş: PKK'ya silah bıraktıramayız

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK üzerindeki tek etkili gücün Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.
  • 13.07.2015 - 13:34

  Selahattin Demirtaş: PKK ya silah bıraktıramayız #1

  Diyarbakır'da yerel olarak yayımlanan Özgür Haber gazetesine konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP olarak PKK'ya silah bıraktıramayacaklarını söyledi;

  PKK ÜZERİNDEKİ TEK ETKİLİ LİDER ÖCALAN'DIR

  "Çözüm süreci Abdullah Öcalan'ın hükümete yazdığı bir mektupla başladı. PKK üzerinde halen tek etkili liderdir. Kürt halkının önemli bir kısmı tarafından da halk önderi olarak görülür. Kendisi tümüyle Ortadoğu'da demokrasi, birlikte yaşamdan yana bir çizgi ortaya koymuş. Bu ağırlığının çözüm süreci için bir şans olduğunu görmek ve düşünmek gerekir.

  BİZ HDP OLARAK PKK'YA SİLAH BIRAKTIRAMAYIZ

  Biz HDP olarak PKK silah bıraktıramayız yani çağrı yapsak dahi PKK bunu anlamlı bulabilir, değerli bulabilir fakat kesinlikle bunu bir talimat olarak algılamaz. Çünkü PKK ile aramızda alt üst ilişkisi yok, hiyerarşi yok, bir organik ilişki yok. Ama Öcalan öyle değil. Öcalan PKK üzerinde çok etkilidir ve Sayın Öcalan'ın halk üzerindeki gücünü herkes bilir. Dolayısıyla müzakerelerin doğrudan onunla yürütülmesi, silahsızlanmasının da bu başlık altın ele alınması şarttır.

  HDP, ÖCALAN'I HİÇLEŞTİREN BİR TUTUM İÇİNDE OLMAZ

  Biz silahlar konusunda Öcalan kadar etkili olamayız. Bu bir gerçektir. Bunun dışında bir gücümüz bir etkimiz olsaydı bunu kullanmakta elbette ki çekinmezdik. Ama gerçekçi olmamız gerekiyor. Yani buyurun gelin müzakereyi biz yürütelim dersek PKK bunu kabul etmezse bu durumda silahlar konusunda bizim yapabileceğimiz çok bir şey kalmaz. Ama siyasi muhataplık parlamento ayağında elbette ki muhatap olmaktan çekinmeyiz ve kaçmayız. O nedenle Öcalan'ın dışlayan bir müzakere formülü gerçekçi değildir. Herkes bu konuda gerçekçi davranmalı ve yıllarca Öcalan'sız çözüm arayışlarını sonuç almadığını görerek artık zaman kaybından vazgeçilmelidir. HDP önemli ve güçlü bir aktördür meşruiyetini halktan alan bir aktördür. Ama Öcalan'ı hiçleştirecek bir formül de gerçekçi olmadığı için HDP de böyle bir tutum içinde olamaz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir