Petrol
95.81
0.94%
Euro
18.2963
0.30%
Dolar
17.9631
0.28%
Altın
1.025
0.23%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
426.893
3.11%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Selahattin Demirtaş'tan seçim açıklaması

  Selahattin Demirtaş, parti olarak girecekleri 7 Haziran seçiminde Türkiye kamuoyuna “Bölünmeyeceğiz” mesajı vereceklerini belirtirken, “Bölünme konusundaki önyargı ve korkuları aşmak gerekir” dedi.
  • 05.02.2015 - 10:28
  Selahattin Demirtaş'tan seçim açıklaması

  Selahattin Demirtaş tan seçim açıklaması #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Habertürk'ten Esra Yazdıç Demir'e açıklamalarda bulundu. Meclis'te gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Demirtaş, şu mesajları verdi:

  "HALEN FAZLA KÜRT'ÜM"

  (“Sizinle ilgili Cumhurbaşkanlığı seçiminde ‘Fazla Kürt’ ifadesi kullanılmıştı” sözü üzerine)

  "Kimliğim geçen yıldan bu yana değişmedi. Halen fazla Kürt’üm. Ama buna alışmak lazım. Diğer partilere oy verirken insanlar fazla Türk, fazla Kürt, Çerkez, Arap diye bakmıyorlar. Kürtlere de böyle bakmamalılar. Kürt’üm. Bu seçimde de bu değişmeyecek. ‘Ne mutlu Kürt’üm’ diyen bir yapım da yoktur. Herkesin, Kürt’e Kürt olduğu ya da Kürtlüğü inkâr ettiği için değil, doğru ilkeleri savunduğu için oy vermesi lazım. Bu, oy verebilme alışkanlıklarının değişmesi demektir. Sol gelenekten geliyorum."

  "10 SENE SÜRSE DESTEK OLURUZ"

  (Çözüm konusunda bir süre veriyor musunuz?)

  "10 sene de sürse müzakereler, biz destek oluruz. ‘Masadan kalkın, bitsin, savaşın’ demeyiz. Çözüm süreci müzakere adı altında ne kadar sürdürülür bunu HDP belirlemez, bunu ülke dengeleri belirler. Bölgedeki gelişmeler buna nasıl yaklaşır bilmiyoruz. Hükümet hangi yasaları, hangi yönetmeliği değiştireceğini açıklamalı. Program koymalı. Hükmet masaya bir tek madde koymuş değil."

  "GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ SANATÇI ÖNDER"

  (Adaylık için görüştüğünüz sanatçılar var mı?)

  "Şu anda en ünlü görüştüğümüz sanatçı Sırrı Süreyya Önder’dir. Daha ikna edemedik. Yemek yediriyoruz. Kadayıf falan. Maliyeti çok."

  "BÖLÜNME KORKUSU VAR"

  (HDP’ye yönelik “Ülkeyi bölecekler” endişesi)

  "HDP’nin varlığı zaten ‘Bölünmeyeceğiz’ demektir. Biz, Türkiye halklarının tamamından oy istiyoruz ve parlamentoya parti olarak girmek istiyoruz. HDP’ye oy vermek, yeni yaşamı desteklemektir. ‘Bölünmeyeceğiz’ duygusunu Türkiye kamuoyuna meydanlarda anlatacağız. İkna edebileceğimizi düşünüyorum. Ciddi bir önyargı ve korku var. Bunu görmezden de gelmiyorum. Bunu aşmak gerekir."

  Demirtaş: Molotof tutuyor diye kimseyi öldüremezsinSelahattin Demirtaş tan seçim açıklaması #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir