Euro
15.4803
0.34%
Dolar
13.5405
0.16%
Altın
791.9650
0.29%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.586
-0.64%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  Şemdinlililer: Artık hayat bitti savaş var

  Sürekli çatışma altında yaşayan Şemdinliler son saldırıyı Taraf'a anlattı
  • 25.08.2012 - 07:26
  Şemdinlililer: Artık hayat bitti savaş var

  Şemdinlililer: Artık hayat bitti savaş var #1

  Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nde 23 temmuzda başlayan ve 19 gün süren çatışmaların üzerinden 10 gün geçti ama Şemdinli durulmadı. PKK'lılar, ilçe merkezindeki Emniyet Müdürlüğü, onun 100 metre yakınındaki Jandarma Komutanlığı ve ilçe dışındaki Tugay Komutanlığı'na eş zamanlı saldırı düzenledi. PKK'lıların uzun namlulu silah ve roketatarlarla gerçekleştirdiği saldırıya, önceden istihbarat aldıkları için hazırlıklı olan güvenlik güçleri ânında karşılık verdi. Beş PKK'lı yaşamını yitirdi.

  Sabaha kadar korku dolu anlar yaşayan Şemdinliler Taraf'a yaptıkları açıklamada "Gece boyunca cehennemi yaşadık" dedi.

  30 KİŞİYLE SALDIRDILAR

  Önceki gün Derecik Beldesi'nin Omurlu Köyü'ndeki Omurlu 2. Hudut Tabur Komutanlığı ile Derecik Jandarma Taburu'na yapılan saldırıların ardından bölgede operasyonlar devam ederken, PKK'lılar önceki akşam da ilçe merkezine saldırdı. 30 kişilik bir PKK'lı grubu saat 20:30'da, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Tugay Komutanlığı'na eş zamanlı saldırı düzenledi. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesiyle çıkan çatışma saat 22:40'a kadar sürdü. Mahalle aralarındaki operasyonlar ise sabaha kadar devam etti. Yaklaşık iki saat yoğun biçimde süren çatışmaların izleri sabah saatlerinde ortaya çıktı.

  Birçok kamu binası ile sivillere ait ev ve işyerleri çatışmada zarar gördü. İlçe merkezinde yaşayanlar büyük korku içerisinde sabahı beklerken patlamamış olan el bombaları ve çeşitli mühimmatlar için de dün ilçede geniş güvenlik önlemleri alındı. Uzman ekipler çatışmaların yoğun olarak meydana geldiği bölgelerde büyük bir titizlikle mühimmat aradı. Patlamamış olan mühimmatlar özel kıyafetli bomba imha ekipleri tarafından güvenlik önlemleri altında etkisiz hale getirildi.

  Elektriklerin kesildiği gece boyunca silah seslerinin yankılandığı çatışmalar esnasında korku dolu anlar yaşayan Şemdinlililer, evlerine sığındı.

  "TAM BİR SAVAŞ ORTAMI"

  Şemdinli sakinleri çatışmayla ilgili konuştu. Şemdinli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muammer Tekin, çatışmalar esnasında kafelerde ve işyerlerinde mahsur kalan vatandaşlar olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Her taraftan bomba ve silah sesleri geliyordu. Sabah erken bir saatte çarşıya çıktık, işyerleri kapalıydı. Birçok işyerinde mermi izleri vardı. Şemdinli'de hayat bitti. Hiç kimse sokaklara çıkamıyor. Tam bir savaş ortamı var. İlçede şu an fırın ve eczanelerden başka hiçbir yer açık değil. Yaşanan çatışmalardan sonra herkes çok tedirgin."

  "SABAHA KADAR YATAMADIK"

  Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Tacettin Taşar, "Çatışma aniden çıktığı için hiçbir şey göremedik. Kafede 20 kişi daha vardı. Yaklaşık iki saat mahsur kaldık. Herkes korku dolu anlar yaşadı" dedi. Şemdinli sakinlerinden Feyaz Demir "Herkes evin bir köşesine attı kendini. Çocuklar korku içindeydi. 30 dakika içinde kobra helikopterler ve savaş uçakları geldi ve sabaha kadar hiç yatamadık. Silah seslerinin dinmesiyle rahat bir nefes aldık" derken, Muzaffer Bedük ise, yaşananları şöyle anlattı: "Çatışma sırasında evdeydik. Ailemi hemen güvenli bir yere aldım. Herkes ağlıyordu. Çok zor anlar yaşadık. İlk önce PKK'lılar başladı. Sonra devlet. Artık bu savaş bitsin."


  Görüş Bildir