Euro
9.4806
0.36%
Dolar
7.8043
0.42%
Altın
462.08
0.38%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
151.317
1.42%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
    Şerafettin Elçi sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı

    Şerafettin Elçi sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı

    Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, Ankara'da Türk bayrağıyla Cizre'de sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı..
    • 27.12.2012 - 15:47

    Şerafettin Elçi sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı #1

    Ankara'da kanser tedavisi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden KADEK Genel Başkanı, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi için dün Ankara'da resmi tören düzenlendi. 

    Şerafettin Elçi için Cizre'de cenaze töreni

    ÖNCE TÜRK BAYRAĞI SONRA KÜRT BAYRAĞI

    Şerafettin Elçi bugün ise Cizre'de son yolculuğuna uğurlandı. Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde Elçi'nin tabutu sarı kırmızı yeşil bayrakla örtüldü. Elçi'nin Ankara'daki cenaze töreninde ise tabutuna Türk bayrağı sarılmıştı.

    Şerafettin Elçi'nin Ankara'daki cenaze töreninde Türk bayrağına sarılı tabutu

    Şerafettin Elçi sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı #2

    Şerafettin Elçi'nin Cizre'deki cenaze töreninde sarı kırmızı yeşil bayrağa sarılı tabutu

    Şerafettin Elçi sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı #3

    ŞERAFETTİN ELÇİ'NİN CİZRE'DEKİ CENAZESİNDEN GÖRÜNTÜLER

    Diyarbakır'dan karayolu ile konvoy eşliğinde Cizre'ye götürülen Şerafettin Elçi'nin cenazesi ilçe girişinde binlerce kişi tarafından karşılandı. Elçi'nin cenazesi vasiyeti üzerine zaman zaman yaşanan izdihamla birlikte Seyidan Camisi'ne götürülüp burada yıkandı. Yıkanan cenaze daha sonra omuzlara alınarak cenaze namazının kılınması için yaklaşık 600 metre mesafedeki Ulucami'ye eller üzerinde taşınarak götürüldü. Bu sırada Elçi'nin tabutunun üzerine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetiminin kullandığı Kürdistan bayrağının konulduğu görüldü. Bu arada Ulucami'ye Abdullah Öcalan'ın posterinin asılırken, poster, Elçi'nin cenazesinin getirilmesinin ardından indirildi.

    Şerafettin Elçi sarı kırmızı yeşil bayrakla uğurlandı #4

    100 BİN KİŞİ KATILDI

    Cizre'deki cenaze törenine BDP tam kadro olarak katılırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. Törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu BDP ve bağımsız milletvekillerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcı ve İstanbul Millekvekili Sezgin Tanrıkulu ve 6 milletvekili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi'nin damada Çaykur Rizespor teknik direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Cenaye katılanların bazılarının ellerinde yine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kullandığı Kürdistan bayrakları taşıdıkları ve bu bayrakların cami çevresine de asıldığı görüldü. Cenaze töreninde bir grup Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

    POLİS BAZI GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE ETTİ

    Elçi'nin cenazesinin Cizre'ye getirilmesinin ardından ilçe merkezinde bir grup İdil Caddesi üzerinde ateş yakıp trafiğe kapatması üzerine polis tarafından gaz bombası ile müdahale edilerek dağıtıldı. Elçi'nin cenazesi Ulucamisi'nde kılınan cenaze namazının ardından yine Kürdistan bayrağına sarılı tabutu eller üzerinde yaklaşık 150 metre mesafedeki Cizre Mezarlığı'na götürüldü. Bu sırada aşırı izdiham yaşandığı görüldü. Elçi, götürüldüğü mezarlıkta vasiyeti üzerine amcası Seyit Abdulkdir Elçi'nin yanında toprağa verildi. Bu sırada camiden indirilen Abdullah Öcalan'ın posterinin de mezarlığa getirilerek burada açıldığı görüldü.

    MESUT BARZANİ'NİN KARDEŞİ DE CENAZEYE KATILDI

    Şerafettin Elçi'nin cenaze törenine katılan Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Elçi'nin herkesi bir araya getiren yurtsever ve demokrat bir kişi olduğunu söyledi. Barzani, Elçi'nin babası Molla Mustafa Barzani ile arkadaş olduğunu ve son görevlerini yerine getirmek üzere cenazeye geldiklerini kaydetti.

    İlginizi Çekebilir

    Görüş Bildir