Petrol
95.81
1.47%
Euro
18.1398
-0.26%
Dolar
18.5881
0.02%
Altın
1.021
-0.14%
Borsa
3575
0.60%
Bitcoin
370.818
-2.30%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Şerafettin Elçi: Zana haklı Erdoğan çözer

  Leyla Zana'nın "Kürt sorununu Erdoğan çözer" sözüne Şerafettin Elçi de destek verdi.
  • 15.06.2012 - 08:30
  Şerafettin Elçi: Zana haklı Erdoğan çözer

  Şerafettin Elçi: Zana haklı Erdoğan çözer #1

  Ankara'da yankı uyandıran Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın "Bu işi isterse güçlü olan durdurur. O güç şimdiki hükümettir, Başbakan Erdoğan'dır. Bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu, inancımı hiçbir zaman yitirmedim" açıklamasına, aynı ilin vekili Şerafettin Elçi'den destek geldi. Elçi, "Barzani'yle görüştüm. İlk kez bu kadar umutlu olduğunu söyledi. Örgüt ateşkese hazır, hükümetin atacağı adımları bekliyor" dedi.

  BEN BAŞTAN BERİ SÖYLÜYORUM ERDOĞAN ÇÖZER

  Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden Şerafettin Elçi, Zana'nın Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamaları Taraf'a değerlendirdi: "Sayın Leyla Zana'nın sözlerini destekliyorum. Ben de baştan beri diyordum olsa olsa bu sorunu Başbakan Erdoğan çözer. Bu sorun kolay sorun değil. Dolayısıyla bu sorunu güçlü lider çözer, o güçlü lider de Başbakan Erdoğan'dır. Erdoğan her yönüyle güçlü."

  ABD İKNAYA UĞRAŞIYOR

  Silahların susmasının kendisine insanım diyen herkesin en önemli önceliği olduğunu vurgulayan Elçi, şöyle devam etti: "Sayın Mesud Barzani ve Celal Talabani Kürt sorununun çözümü konusunda çok istekliler. Her iki tarafı da ikna etmeye çalışıyorlar. Sayın Barzani en son Türkiye'ye geldiğinde benimle de görüştü. Bana 'Hükümetin adım atması konusunda umutluyum ve bu sorunun çözümü konusunda çok umutluyum' dedi. Ayrıca Kürt konferansının eylül veya ekim ayında yapılacağını, bu konferansın Kürt sorununun çözümüne katkı yapacağını söyledi. Hükümet, Barzani ve Talabani'nin elini güçlendirmeli. Ayrıca ABD'de de bu sorunun çözümü konusunda çok istekli ve işin içindedir. ABD çok aktif rol oynuyor, iki tarafı da ikna etmeye çalışıyor. Avrupa da sorunun çözümü konusunda istekli ve devrede."

  ÖNCE ELLER TETİKTEN ÇEKİLİR

  Silahların susması için PKK'nın hazır olduğunu ama hükümetin mutlaka adımlar atması gerektiğini ifade eden Elçi, şöyle devam etti: "Hükümetin kesinlikle ortam hazırlaması lazım. Geçmişe takılmamalı. Halen ürkek davranılıyor ama cesur olunması lazım. Kürtçe seçmeli ders kötü adım değil ama sorunu çözen adım değildir. KCK operasyonlarını bir an önce durdurmalı, dışarıda belediye başkanı, BDP'li bırakmadılar neredeyse. Haksız yere tutuklananlar hemen bırakılmalı. Askerî operasyonları da durdurmalı. Gelen her cenaze iki tarafta da barış umudunu öfkeye dönüştürür. Bunlar olduğunda örgütte artık eylemsizlik ilan etmeli. Zaten silahlar hemen bırakılmaz, önce eylemsizlik ilan edilir, eller tetikten çekilir. Ardından devlet adımlarını atar, güvence verir, sözünü tutar ve PKK silahları kesinlikle bırakır."

  ÖRGÜT APO'SUZ HİÇBİR ŞEY YAPMAZ

  PKK'nın silah bırakması ve söz konusu tüm formüller için Abdullah Öcalan'ın kesinlikle ikna edilmesi gerektiğini belirten Elçi, "Barzani'nin söyledikleri ve benim izlenimlerime göre, örgüt ateşkese hazır, devletten adım bekliyor ama PKK Apo'suz hiçbir şey yapmaz. Bu unutulmamalı" dedi.

  BAŞKANLIK SİSTEMİ KATKI YAPAR

  Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Elçi, "Yerinden yönetim olmalı. Ademi merkeziyetçi bir başkanlık sistemi olmalı. Başkanlık sistemi Kürt sorununun çözümüne katkı yapar" diye konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun akan kanın durması için çaba göstermesini, Başbakan Erdoğan'la görüşmesini olumlu bulduğunu belirten Elçi, şunları kaydetti:

  "Bu yaklaşım çok iyi niyetli, sorunun çözümüne samimi katkı sunmaya yönelik bir girişimdir. MHP'yi beklersek, MHP'ye bakarsak hiçbir sorun çözülmez. Biz onlarsız da bu sorunu çözebilmeliyiz."


  Görüş Bildir