Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.496
0.61%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Sevil Sevimli: Ne ben ne Türkiye bunu haketti

  Seksen altı gün cezaevinde tutulan 21 yaşındaki Sevil Sevimli Taraf’a konuştu.
  • 10.08.2012 - 09:40
  Sevil Sevimli: Ne ben ne Türkiye bunu haketti

  Sevil Sevimli: Ne ben ne Türkiye bunu haketti #1

  Fransa’dan Erasmus programı ile okumaya geldiği Eskişehir’de, DHKP/C operasyonunda tutuklandıktan 86 gün sonra “yurtdışına çıkış yasağı” konarak tahliye edilen Sevil Sevimli , “Tutuklanmam nasıl haksızsa, beni nasıl şok ettiyse, bu yurtdışına çıkış yasağı da o kadar mağdur etti, şaşırttı. Özgür kaldığıma sevinemedim bile. Yasak kalkarsa Fransa’ya, babama gideceğim” dedi. Cezaevinden üç gün önce çıkan Sevimli’yi, annesinin yanı sıra iki küçük kardeşi de Eskişehir’e gelerek yalnız bırakmamış. Onlarla birlikte yara sarmaya çalışan genç kızın, aklı ise babasında.

  POLİS ORDUSU EVİME GELDİ

  Yurtdışına çıkış yasağından dolayı Fransa ’ya gidemediğini, babasının da askerlik sorunundan Türkiye’ye gelemediğini hatırlatan Sevimli, yaşadıklarını ilk kez Taraf ’a anlattı: “Evime baskın yapıldığı zaman çok şaşırdım. Korkudan çok, komik geldi o baskın bana. O kadar çok polis vardı ki, polis ordusu gibi. ‘Benim için bu kadar polis’ dedim içimden. Gözaltında bana 1 Mayıs’a katılmak, Grup Yorum konserine çağrıda bulunmak ve basın açıklamalarına katılmak gibi sorular soruldu. Bu sorulara anlam veremedim, çok şaşırdım. Bundan daha doğal ne olabilir ki diye düşünüyordum, hâlâ da öyle düşünüyorum. Bu sorularla suçlandım. Emniyet’te parmak izi vermeye götürülürken iki polis vardı. Bir polis tekme atarak dizime vurdu, diğeri de saçımı çekti. Polisler hakkında şikâyetçi oldum ama haklarında herhangi bir dava açılmadı. Emniyet’te tuvalete götürmüyorlardı. Bir defa götürdüler o da çok geç. Emniyet’te psikolojik işkenceye maruz kaldım. Tutuklanmayı beklemiyordum. Çünkü bunu hak edecek hiç bir şey yapmamıştım. ‘Serbestsin’ dediklerinde çok sevindim ama yurtdışı yasağı kararını hiç beklemiyordum. Beni çok çok üzdü. Ailemi de çok üzdü.”

  BABAMI O KADAR ÇOK ÖZLEDİM Kİ

  Sevimli, cezaevi günlerini ise şöyle anlattı: “Kitap okuyordum, spor yapıyordum. Bir koğuşta dört kişi kalıyorduk. Cezaevinde derslerimi de başarıyla verdim, sınavları geçtim. En çok Türkiye’de dışarıda, Fransa’da ailemin, arkadaşlarımın yanında olmayı özledim. Babamı ve Fransa’yı çok özlemişim. Hele babamı. Yasağım kalkarsa hemen Fransa’ya gideceğim. Orada yüksek lisans yapacağım. Türkiye’ye yine geleceğim, sonuçta babamın annemin büyüdüğü topraklar. Türkiye’ye geldiğime pişman değilim. Keşke yaşadığım şeyler yaşanmasaydı ama ne yazık ki yaşandı. Ne ben ne Türkiye bunları hak etti.”


  Görüş Bildir