Euro
9.389
-0.98%
Dolar
7.8684
-1.05%
Altın
458.18
-0.82%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
136.661
-9.55%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Seyyar POS cihazlarıyla bilgileriniz çalınabilir

  İstanbul polisi yemek siparişi dağıtan kuryelerle müşterilerin kart bilgilerini kopyalayan şebekeyi yakaladı.
  • 12.10.2013 - 09:24
  Seyyar POS cihazlarıyla bilgileriniz çalınabilir

  Seyyar POS cihazlarıyla bilgileriniz çalınabilir #1

  İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 10 ay önce yapılan bir ihbar üzerine, banka müşterilerinin kredi kartlarını kopyalayarak yeni kart oluşturdukları belirlenen şüphelileri takibe aldı. Yapılan takip sırasında şüphelilerin özellikle yemek siparişi dağıtan bazı kuryeler vasıtasıyla, banka müşterilerinin kart bilgilerini kopyaladığı belirlendi.

  65 BİN TL'LİK DOLANDIRMIŞLAR

  Tespitlerin tamamlanmasının ardından İstanbul ve Amasya'da düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı. 15 ayrı adreste yapılan aramalarda, 1 manyetik kart yazma ve okuma cihazı, 26 adet manyetik kart ele geçirildi. 2 hard disk, 4 bilgisayar ve 6 cep telefonu ile bin 700 TL paraya da el konuldu.

  Şüphelilerin kopya kart yöntemiyle 65 bin TL'lik dolandırıcılık yaptığı tespit edildi. Şüphelilerin yaklaşık 100 bin liralık dolandırıcılık yapmasına da engel olunduğu öğrenildi.

  Gözaltına alınan şüpheliler arasında şebekenin ikiz kartlarla alışveriş yaptığı bir kuyumcu ve bir de bar çalışanı olduğu öğrenilirken emniyetteki işlemlerin tamamlanan 8 şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

  ŞİFRE GİRERKEN ELİNİZLE KAPATIN

  Emniyet yetkilileri kredi kartı dolandırıcılarına karşı uyarılarda bulundu. Buna göre, şifre girerken elle perdeleme yapılmalı, seyyar POS cihazlarıyla işlem yapılırken göz önünde işlem yapılmalı ve şifre bilgisi kuryeye verilmemeli; kurye görevlilerin 2 POS cihazı kullanması halinde, iş yeri ile irtibata geçilip teyit alınmalı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir