Euro
9.7212
0.19%
Dolar
8.1466
-0.1%
Altın
453.99
-0.73%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
492.250
0.64%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Sezgin Tanrıkulu: Süreci Meclis'te yürütelim

  CHP'li Tanrıkulu'ndan çözüm sürecine destek: "Meclis'te çözmeye hazırız"
  • 21.04.2013 - 17:59
  Sezgin Tanrıkulu: Süreci Meclis'te yürütelim

  Sezgin Tanrıkulu: Süreci Meclis te yürütelim #1

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, çözüm sürecinin yanlış yöntemle yürütüldüğünü savunarak, "Eğer Türkiye'nin bu meselelerini bir demokrasi meselesi olarak görüyorlarsa, gelsinler çözüm sürecini Meclis'te yasama faaliyeti yaparak meşru adreste yürütelim. Biz buna hazırız" dedi.

  "İSTEĞİMİZ BÜTÜN TÜRKİYE'Yİ İZMİR YAPMAK"

  Tanrıkulu, partisinin İzmir il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, İzmir'in, sahip olduğu bir arada yaşama ve dayanışma kültürü ile Türkiye için çok iyi bir örnek oluşturduğunu, parti olarak bütün Türkiye'yi İzmir yapmak istediklerini söyledi. Hükümetin terör sorununun çözümü için başlattığı süreci eleştiren Tanrıkulu, buna karşı partilerinin geçen yıl haziran ayında, toplamda 200'e yakın yurttaşın terör nedeniyle yaşamını yitirdiği bir ortamda, tüm siyasi riskleri de alarak en doğru yöntemi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sunduğunu savundu.

  MECLİS'İN SEÇECEĞİ AKİL İNSANLAR

  Tanrıkulu, öneriyle sorunun çözümü için Türkiye'ye iki yeni kavram kazandırdıklarını, bunlardan birinin "Meclis'te çözüm", diğerinin de "Meclis'teki çözümün bir parçası olacak, meclisin çerçevesini çizdiği sınırlar içerisinde
  çalışacak ve başbakanın atayacağı değil, Meclis'in seçeceği Akil İnsanlar"
  olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

  "Bugüne geldiğimizde Sayın Başbakan, biz 6 Haziran'da Başbakan'a gittik, 7 Haziran tarihli gazetelere bakabilirsiniz, Sayın Başbakan bizim önerdiğimiz Akil İnsanlar'la ilgili olarak aynen şu cümleyi kullanmıştı; 'Kim bu Akil İnsanlar, bizden daha akili mi var' demişti. 9 ay sonra bizim dediğimiz noktaya geldi, ama yanlış bir yöntemle yanlış bir görevlendirmeyle. Kendisinin atadığı insanları, bütün Türkiye'ye gönderdi. Böyle bir çalışma yöntemi, yöntem olarak doğru değil. CHP'nin Türkiye'ye kazandırdığı kavramın içini boşalttı."

  "Meclis'te çözüm" kavramıyla da dört siyasi partinin mutabakatla oluşturduğu bir çözüme hazır olduklarını söylediklerini anlatan Tanrıkulu, "Çünkü, her iki partinin, AKP ve CHP'nin oyları yüzde 75'se de sorun bu yüzde 75'de değil, bunun dışında kalan yüzde 25'te. Bizim o çevreyi ikna edebileceğimiz araçlara sahip olmamız gerekir dedik. O zaman Başbakan, BDP'yi MHP'yi çok ağır eleştirerek ve daha ilk günden sürecin dışında kalmalarını sağladı. Dolayısıyla Akil İnsanlar da Meclis'te araştırma komisyonu da yanlış oluşturuldu" diye konuştu.

  "MECLİS'TE MEŞRU ADRESTE YÜRÜTELİM"

  CHP'nin Türkiye'de bir arada yaşamanın, uzlaşmanın güvencesi olduğunu ifade eden Tanrıkulu, bunu da genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3 hafta önce grup toplantısında açıkladığı 16 maddelik "Demokrasi Manifestosu" ve bu yasama döneminde CHP'li milletvekillerinin tamamı adalet, demokrasi ve insan hakları sorunlarının çözümüne ilişkin verdiği kanun teklifleriyle ortaya koyduklarını
  belirti.

  Tanrıkulu, AK Parti'nin gerçekten çözüm istiyorsa Meclis'te bu tekliflerin yasalaşmasını sağlaması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:
  "Bunun için kimseyle pazarlık yapmaya gerek yok, kimseye gitmelerine
  gerek yok. Bir şey beklemelerine de gerek yok, haziranı, temmuzu, ağustosu beklemelerine de gerek yok. Bu sorunlar Türkiye'de var mı, bize göre var. O zaman başbakanın bize güvenin, bana güvenin demesinden öte, kimse kimseye güvenmek zorunda değil, biz Meclis'e güveniriz. Yurttaşlarımızın temel haklarının Meclis'te yasalarla güvence altına alınmasını savunuyoruz. Eğer Türkiye'nin bu meselelerini bir demokrasi meselesi olarak görüyorlarsa, gelsinler çözüm sürecini Meclis'te yasama faaliyeti yaparak meşru adreste yürütelim. Biz buna hazırız."

  GÜLSEREN ONANÇ'IN İSTİFASI

  Tanrıkulu, Gülseren Onanç'ın CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifasına ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine de şunları kaydetti:
  "Hepimizi son derece üzmüştür. Arkadaşımız büyük gayret gösterdi MYK içerisinde. Ancak bizde esas olan parti meclisi üyeliğidir. Parti meclisi üyeleri içerisinden tüzüğümüz uyarınca, genel başkan takdiriyle genel başkan yardımcıları ve genel sekreteri seçilir. Genel başkanımızın takdiridir. Arkadaşımızla parti meclisinde çalışmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla Gülseren arkadaşımız partiyle yollarını ayırmış değil, genel başkan yardımcılığı genel başkanımızın takdiridir, bu takdire saygılıyız."

  Tanrıkulu, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın disiplin kuruluna sevkiyle ilgili bir soru üzerine ise parti içi meseleleri basın önünde tartışmayı uygun bulmadığını ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir